Surface Laptop 3, Surface Pro 7 a Surface Pro X: Microsoft ukázal svoju hardvérovú budúcnosť

Microsoft dnes predstavil niekoľko očakávaných aj neočakávaných noviniek. Medzi tie očakávané radíme notebooky radu Surface.

Microsoft dnes predstavil niekoľko očakávaných aj neočakávaných noviniek. Medzi tie očakávané radíme notebooky radu Surface, ktoré predstavujú konkurenciu pre Apple. Spoločnosť nimi chce demonštrovať to, ako si predstavuje prepojenie hardvéru s ich operačným systémom Windows.

Hneď na začiatok je nutné povedať, že novinky od Microsoftu vyzerajú mimoriadne vydarene. Nie, že by predchádzajúce verzie vyzerali vyslovene zle, je ale vidieť, že sa spoločnosť so svojou víziou skutočne pohrala a ťahá ju tým správnym smerom. Poďme si predstaviť všetky novinky.

Surface Laptop 3: 13“ a 15“ verzia, prichádza AMD Ryzen

Surface Laptop 3 ostáva verný tradičnému prevedeniu, ktorý svojim konštrukčným spracovaním a zaradením na trh jasne dýcha na krk legendárnemu Macbook Air. Dostupný je v dvoch veľkostiach, a to s 13-palcovým a 15-palcovým displejom.

TIP REDAKCIE
Poriadna nálož od Microsoftu: Skladací telefón s Androidom a Surface s 2 displejmi a Windows 10X!

Vnútri menšieho z modelov tiká 10. generácia procesorov Intel so štyrmi jadrami. Podľa spoločnosti má byť Surface Laptop 3 až 3-násobne výkonnejší ako Macbook Air, čo je tvrdenie, ktoré budeme musieť overiť v praxi. Na výber budete mať medzi i5 a i7, 8 GB alebo 16 GB RAM128/256/512/1 TB úložiskom. Samotný displej má rozlíšenie 2 256 x 1 504 pixelov a pomer strán 3:2.

Foto: The Verge

Podstatne lákavejšie však vyzerá jeho 15-palcová verzia, ktorá do vienka dostala mobilné procesory od AMD. Na výber tak budete mať medzi Ryzen 5 s grafickým čipom Vega 9 alebo Ryzen 7 s grafickým čipom Vega 11.

Nakonfigurovať sa bude dať aj zvyšok výbavu. Na výber teda bude z 8/16/32 GB RAM a 128/256/512 GB úložisko. Displej má rozlíšenie 2 496 x 1 664 pixelov. Opäť ide o pomer strán 3:2, ktorý sa skvele hodí pre prácu.

Spoľahnúť sa vraj máme na dlhú výdrž batérierýchlonabíjaním, ktoré za 1 hodinu batériu nabije na 80 %. Samozrejmosťou je precízna klávesnica a touchpad, ktorého plocha sa zväčšila o slušných 20 %.

Novinka bude dostupná najskôr na domácom trhu (22. október) za cenu od 999, resp. 1 199 dolárov. Na Slovensku by sa notebooky mohli objaviť pred Vianocami za cenu 1 099 € až 1 299 € s DPH.

Microsoft Surface Pro 7
Microsoft Surface Pro 7

Surface Pro 7: Je to tablet, je to počítač

Microsoft sa rozhodol vynoviť aj Surface Pro, ktorý je dostupný v 7. generácii zameranej hlavne na ovládanie perom. Zmenami prešli aj komponenty, ktoré zariadenie poháňajú, no len evolučne.

Surface Pro 7 konečne ponúka USB C port, ako aj 12,3-palcový displej a klávesnicu Surface Type Keyboard a Surface Pen.

Tabletopočítač poháňa 10. generácia procesorov od Intel. Na výber bude medzi dvojjadrovým i3 alebo štvorjadrovými i5 a i7. Základný model bude dostupný so 128 GB úložiskom a 4 GB RAM. V najvyššej výbave však Surface Pro 7 ponúkne až 1 TB úložisko a 16 GB RAM.

Dostupný bude už 22. októbra (v USA) za 749 dolárov, čo je pripočítaní DPH približne 800 €.

Surface Pro X

Surface Pro X: Keď Windows beží na architektúre ARM

Veľa pozornosti si počas predstavenia noviniek vyslúžil nový Surface Pro X, zariadenie, ktoré ponúka 13-palcový displej s rozlíšením 2 880 x 1 920 pixelov a procesor postavený na architektúre ARM. Takéto zariadenie tu už v minulosti bolo, no nedopadlo to dobre. Microsoft to preto skúša znovu a tentokrát to vyzerá tak, že to bude lepšie.

Srdcom tabletopočítača je špeciálny čip Surface SQ1, ktorý Microsoft vyvíjal v spolupráci s Qualcommom. Ten je, ako iste viete, zodpovedný za mobilné čipy Snapdragon. Surface SQ1 je im veľmi podobný. Založený má byť práve na 8. generácii Snapdragon čipsetov.

Surface Pro X
Surface Pro X

Vďaka pasívnemu chladeniu a malému čipu je tablet extrémne tenký. Jeho hrúbka dosahuje len 5,3 milimetra a váha len 762 gramov, čo je na 13-palcové zariadenie pôsobivé.

Surface Pro X
Surface Pro X

Surface Pro X je bez pripojenej klávesnice tabletom s kvalitným displejom. Samotná klávesnica v sebe skrýva pero Slim Pen, ktoré perfektne zapadá do konštrukcie pripojiteľného príslušenstva. Zariadenie má vďaka čipsetu od Qualcommu podporu pre LTE siete a Wi-Fi 6.

Surface Pro X
Surface Pro X

Surface Pro X s ARM procesorom na rozdiel od predchádzajúce verzie, ktorá bežala na Windows RT, dokáže otvárať aj klasické programy. Je tu však jedno obmedzenie – len 32 bitové. Nejde o tak veľké obmedzenie ako pri Windows RT, ktorý pracoval len s novými aplikáciami z Microsoft Store, no obmedzenie to je.

Zariadenie sa v USA začne predávať už 5. októbra za cenu 999 dolárov, čo je v prepočte 1 099 € s DPH.