facebook

Facebook dostal miliónovú pokutu, zatajoval informácie o prevzatí Giphy

Pokuta je varovaním pre každú firmu, ktorá si myslí, že stojí nad zákonom, uviedol Úrad pre hospodársku súťaž.

Spoločnosť Facebook v máji minulého roka oznámila, že kupuje známu platformu s animovanými obrázkami Giphy. Akvizícia v hodnote 400 miliónov dolárov sa však nepáči Úradu pre hospodársku súťaž Spojeného kráľovstva (CMA).

Regulačný úrad v auguste tohto roka zverejnil predbežné výsledky vyšetrovania tohto obchodu, z ktorých vyplýva, že akvizícia môže negatívne ovplyvniť hospodársku súťaž na trhu so sociálnymi médiami.

Úrad tvrdí, že GIF-ká sú súčasťou miliónov príspevkov zdieľaných na sociálnych sieťach. Myslí si, že akékoľvek obmedzenie výberu alebo kvality animovaných obrázkov môže ovplyvniť spôsob, akým ľudia sociálne siete používajú alebo to, či prejdú na inú platformu.

Regulátor sa obáva, že Facebook môže z pozície vlastníka obmedziť prístup iných platforiem k súborom Giphy.

Ten ale deklaruje, že Giphy bude aj naďalej fungovať pod vlastnou značkou a že partneri neprídu o prístup k API rozhraniu služby. Konkurenčné firmy by tak mohli vyhľadávač GIF-iek stále používať vo svojich aplikáciách a stránkach.

giphy
Giphy je jedným z najväčších poskytovateľov animovaných obrázkov

Regulačný úrad Spojeného kráľovstva vyšetrovanie akvizície ešte neukončil, stále prebieha a zatiaľ neprijal žiadne rozhodnutie súvisiace so zlúčením oboch firiem. Istý pokrok ale nastal – úrad udelil Facebooku pokutu vo výške 70 miliónov dolárov, ako uvádza server TechCrunch.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Slovák kvôli tejto SMS prišiel o 400 €. POZOR na toto číslo!

Pokutu dostal za to, že s regulačným úradom nespolupracoval. Facebook totižto ani po opakovaných výzvach nepredložil úradu všetky požadované informácie a dokumenty.

Úrad uviedol, že je to prvýkrát, čo udelil nejakej spoločnosti sankciu za takéto vedomé nedodržiavanie pravidiel. „Toto by malo slúžiť ako varovanie pre každú firmu, ktorá si myslí, že stojí nad zákonom,” povedal Joel Bamford, vedúci predstaviteľ CMA. Facebook s pokutou nesúhlasí a považuje ju za nespravodlivú.

Prevzatie platformy Giphy skúma Úrad pre hospodársku súťaž z dobrého dôvodu. Okrem Giphy existuje iba jeden skutočne veľký poskytovateľ animovaných obrázkov, akým je Tenor od Google. Konkurencia v tejto oblasti teda nie je veľká, GIF-ká sú pritom súčasťou väčšiny sociálnych sietí, ktoré na trhu súperia s Facebookom.

Britský Úrad pre hospodársku súťaž mal podľa skôr publikovaných správ zverejniť konečné výsledky vyšetrovania tento mesiac, čiže v októbri. Zatiaľ sa tak nestalo, na stanovisko si musíme počkať.

Total
8
Zdieľaní
Total
8
Zdieľať