AKTUÁLNE: Facebook kupuje GIPHY za 400 miliónov dolárov. Chce ho lepšie integrovať s Instagramom

Užšia integrácia s Facebookom a jeho aplikáciami môže znamenať koniec GIPHY pre zvyšok internetu.

1

Facebook, jedna z najväčších technologických spoločností na svete, dnes oznámila akvizíciu GIPHY. Ide o spoločnosť, ktorá patrí medzi najväčších hráčov na poli s gifmi, teda animovanými obrázkami.

Obe strany sa mali dohodnúť na sume 400 miliónov dolárov. Facebook chce službu úzko prepojiť s vlastným Instagramom a ďalšími službami, resp. aplikáciami.

Ak ste sa na internete stretli s GIFkami, je dosť veľká pravdepodobnosť, že niektoré z nich pochádzali zo serverov spoločnosti GIPHY. Facebook tvrdí, že až 50 % všetkej internetovej prevádzky na serveroch GIPHY pochádzal od nich, pričom až polovica z toho len z Instagramu. GIPHY sa pridá k tímu Instagram v snahe lepšie prepojiť obe služby. V budúcnosti tak môžeme očakávať GIFká v príbehoch a správach.

Všetko po starom. Zatiaľ

API GIPHY, ktoré sa, zjednodušene, využíva pre integráciu jednej služby do druhej, bude aj naďalej dostupné pre ďalších partnerov. Veľkými „odberateľmi“ sú napríklad Twitter a Reddit. Facebook tvrdí, že GIPHY bude aj naďalej fungovať pod svojou značkou a poskytovať nástroje pre komunitu. To či to tak ostane navždy však isté nie je.

Na kúpu GIPHY má Facebook určite veľmi dobrý dôvod. Bolo by preto nelogické očakávať, že GIPHY bude slúžiť rovnako konkurencii ako samotnému Facebooku, ktorý za ňu zaplatil nemalé prostriedky. Momentálne však všetko ostáva po starom.