Jeff Bezos myslí vo veľkom: Na orbitu Zeme chce vyslať vlastnú vesmírnu stanicu!

Orbital Reef má spočiatku zaberať približne 830 m3, pričom posádku bude môcť tvoriť najviac 10 ľudí. Bude teda o niečo menšia ako ISS, ktorá zaberá približne 916 m3. Posádku samozrejme čaká aj prvotriedna pohostinnosť.

Zdá sa, že ISS bude mať už v priebehu nasledujúcej dekády nového kolegu. Vlastnú vesmírnu stanicu totižto chystá aj Blue Origin, spoločnosť pod vládou jedného z najbohatších ľudí na Zemi, Jeffa Bezosa.

Vesmírna stanica od Blue Origin nesie názov Orbital Reef a na orbitu Zeme by sa mala vzniesť koncom aktuálneho desaťročia, informuje publikácia Space.com. Medzi prvých zákazníkov spadajú napríklad vlády jednotlivých štátov či vesmírni turisti.

Základňa bude obývať priestor spolu s Medzinárodnou vesmírnou stanicou, avšak zrejme len na krátko. ISS má byť totiž v rokoch 2028 až 2030 vyradená z prevádzky.

“Po dobu viac ako 60 rokov NASA a ďalšie vesmírne agentúry pracovali na orbitálnych letoch a obývaní vesmíru, čím nás pripravili na to, aby sa v tomto desaťročí rozbehlo komerčné podniaknie,” uviedol Bren Sherwood, viceprezident pokročilých vývojových programov spoločnosti Blue Origin, vo svojom vyhlásení. “Rozšírime prístup, znížime nákllady a poskytneme všetky služby a vybavenie potrebné na normalizáciu vesmírnych letov. NA nízkej orbite Zeme sa rozrastie dynamický podnikateľský ekosystém, ktorý bude generovať nové objavy, nové produkty, novú zábavu a globálne povedomie.”

Bezos na to nebude sám

Blue Origin na výstavbu vesmírnej stanice nebude sám. Spolupracovať bude s viacerými známymi spoločnosťami, ako napríklad Sierra Space, Redwire Space, Boeing či Genesis Engineering.

Spoločnosť Jeffa Bezosa má poskytnúť niektoré moduly, pričom hlavnou nosnou raketou bude New Glenn. Tá by sa mala na svoj vôbec prvý let vydať už budúci rok. Boeing, jeden z partnerov, bude mať na starosti prevádzku a údržbu stanice Orbital Reef. Dodať má aj niektoré ďalšie moduly či kapsulu Starliner, ktorá bude slúžiť na prepravu ľudí a nákladu. A na záver, Sierra Space priloží ruku k dielu svojimi modulmi LIFE (Large Integrated Flexible Environment), ktoré budú slúžiť ako hlavné obytné priestory.

TIP REDAKCIE
POTVRDENÉ: Šéf Twitteru odstúpil z funkcie, v správnej rade zotrvá do budúceho roku

Orbital Reef v prvej verzii bude o niečo menšia ako ISS

Podľa aktuálneho plánu má byť vesmírna stanica vypustená na orbitu koncom tohto desaťročia. Pôjde o “základnú konfiguráciu”, ktorá bude pozostávať zo základného modulu, modulov LIFE, vedeckých modulov, hlavného systému a vesmírnej lode Genesis. V tomto základnom prevedení má stanica zaberať približne 830 m3, pričom posádku bude môcť tvoriť najviac 10 ľudí. Bude teda o niečo menšia ako ISS, ktorá zaberá približne 916 m3. Posádku samozrejme čaká aj prvotriedna pohostinnosť.

“Podobne ako skutočné útesy, aj Orbital Reef sa dotkne mnohých, mnohých krajín po celom svete,” prehlásil Mike Gold, jeden z výkonných reprezentantov spoločnosti Redwire. “Toto nie je americká stanica. Bude to globálna stanica, ktorá bude pokračovať v hrdom medzinárodnom dedičstve ISS.”

A koľko takýto projekt stojí? Sherwood odmietol poskytnúť presnú výšku nákladov, no povedal, že cena Orbital Reef bude nižšia ako cena ISS, čiže menej ako 100 miliárd amerických dolárov.

Total
10
Zdieľaní
Total
10
Zdieľať