Xiaomi naštval fanúšikov: Prichádza zmena MIUI, znemožní kľúčovú funkciu!

Funkcia Pure Mode je akousi dodatočnou bezpečnostnou vrstvou pre zariadenia Xiaomi. Nie je povinná, a teda ju užívateľ môže vypnúť. Ak však má v záujme maximálnu bezpečnosť, najlepším rozhodnutím je ponechať ju aktívnu.

Sideloading aplikácií sa doposiaľ poväčšine spájal predovšetkým so spoločnosťou Apple. O čo ide? Jednoducho povedané, sideloading aplikácií znamená inštalovanie aplikácií prostredníctvom neoficiálnych obchodov, respektíve obchodov tretích strán. Pre Android je oficiálnym obchodom Play Store, pre iOS zase App Store.

Apple bol a stále je kritizovaný kvôli svojmu konzervatívnejšiemu postoju ohľadom možnosti sideloadingu. Inými slovami, chce, aby užívatelia inštalovali aplikácie výhradne prostredníctvom oficiálneho obchodu. Je to bezpečnejšie pre užívateľov a ziskovejšie pre spoločnosť.

Xiaomi uvádza Pure Mode

Apple však nie je jedinou firmou, ktorá sa zaoberá otázkou sideloadingu. Podľa všetkého sa na túto záležitosť zameral aj čínsky výrobca Xiaomi, no ten sa na vec pozerá trochu inak. Do svojho rozhrania MIUI má uviesť funkciu s názvom Pure Mode, ktorá, ak je aktivovaná, zakazuje možnosť sideloadingu, informuje server SlashGear. Ako inak, Xiaomi sa odvoláva na bezpečnosť.

Android ako taký udržiava so sideloadingom pomerne otvorený vzťah. Nezakazuje ho, no užívateľov varuje, že nejde o zrovna najbezpečnejší spôsob, ako do svojho smartfónu natiahnuť žiadané aplikácie. No povedzme si úprimne, tieto varovania si aj tak nečíta skoro nikto.

Funkcia Pure Mode je akousi dodatočnou bezpečnostnou vrstvou pre zariadenia Xiaomi. Nie je povinná, a teda ju užívateľ môže vypnúť. Ak však má v záujme maximálnu bezpečnosť, najlepším rozhodnutím je ponechať ju aktívnu. Dôvodom pritom nie je len sideloading.

xiaomi
Vlajková loď Xiaomi Mi 11 Ultra

Chráni aj pred malvérom a hackermi

Pure Mode má ešte jednu kľúčovú charakteristiku, ktorá je pravdepodobne ešte podstatnejšia ako blokovanie inštalácie aplikácií z treťostranových obchodov. Funkcia je totiž schopná blokovať aj akýkoľvek inštalačný proces prebiehajúci na pozadí. Prečo je to také dôležité? Práve prostredníctvom týchto inštalačných procesov totiž často útočia vývojári a šíritelia škodlivého softvéru či hackeri.

Nikde nie je uvedené, či funkcie blokovania sideloadingu a blokovania inštalačných procesov na pozadí fungujú nezávisle od seba, respektíve či je možné aktivovať/deaktivovať len jednu z týchto funkcií, alebo sú fixne prepojené, a teda musia byť aktívne buď obe alebo žiadna.

Pure Mode sa aktuálne nachádza vo fáze beta testovania, a to na domácom území, čiže v Číne. Zatiaľ nie je isté, či sa funkcia dopracuje aj do globálnej verzie MIUI.