Samsung uvoľňuje beta verziu One UI 4.0, zatiaľ len vo vybraných krajinách

Podporované sú smartfóny Galaxy S21, S21 Plus a S21 Ultra.

Operačný systém Android 12 je onedlho vonku v stabilnej verzii, čo znamená, že sa výrobcovia čoskoro začnú predbiehať v distribúciách aktualizácií. Minimálne pre vlajkové lode a popredné zariadenia. Samsung na základoch systému Android 12 postavil novú verziu svojho používateľského prostredia One UI 4.0.

Aktualizácia, ktorá prinesie One UI 4.0 všetkým používateľom, je ešte v nedohľadne. Prostredie musí najskôr prejsť testovaním, na základe ktorého Samsung vychytá všetky muchy a optimalizácie. Verejne dostupná beta verzia rozhrania One UI 4.0 je už dokonca dostupná.

Do beta programu sa môžu zaregistrovať a zapojiť používatelia v Číne, Indii, Nemecku, Poľsku, Južnej Kórei, Spojenom kráľovstve a USA, informuje AndroidAuthority. Presný dátum vydania softvéru sa môže líšiť v závislosti od trhu.

K beta verzii rozhrania sa používatelia dostanú cez aplikáciu Samsung Members. Spočiatku je určená pre smartfóny Galaxy S21, S21 Plus a S21 Ultra. Po vzore vlaňajšieho uvedenia One UI 3.0 môžeme očakávať, že výrobca časom rozšíri zoznam krajín (a kompatibilných zariadení), kde sa bude dať One UI 4.0 vyskúšať.

Stabilná verzia určená pre všetkých spotrebiteľov by mala byť k dispozícii niekedy v novembri alebo v decembri.

One UI 4.0

One UI 4.0 kladie veľký dôraz na možnosti prispôsobenia. Používatelia si prostredníctvom tém môžu meniť vzhľad a funkčnosť svojich zariadení. Upraviť si môžu domovskú obrazovku, ikony, upozornenia, pozadia a mnoho ďalších vecí.

Vývojári v rovnakom duchu prepracovali aj widgety. Samsung si zrejme osvojí motívy dizajnového jazyka Material You, ktorý je zodpovedný na inovovaný vzhľad operačného systému Android 12.

android 12
Foto: AndroidAuthority

One UI 4.0 okrem toho obsahuje nové bezpečnostné funkcie a posilnenú ochranu osobných údajov. Pribudli indikátory upozorňujúce na zapnuté fotoaparáty a mikrofóny, ku ktorým môžu pristupovať mnohé aplikácie tretích strán.

Používatelia si v systéme môžu skontrolovať históriu povolení, ktoré udelili aplikáciám za posledných 7 dní, nielen za uplynulých 24 hodín. Taktiež získajú prehľad o tom, k akým údajom tá či oná aplikácia pristupuje.

Noviniek v rozhraní bude istotne viac, počkáme si, čo všetko nájdu prví beta testeri.

Aktuálna cena modelu Samsung Galaxy S21 Ultra