samsung galaxy note 9

Staršie iPhony a Androidy: Koľko sa ich predá, zrecykluje, vymení či stratí?

Všeobecný konsenzus znie tak, že väčšina starších telefónov je stále v slušnej kondícii, a teda manjú použiteľné displeje a batérie, ktoré dokážu vydržať minimálne väčšinu dňa.

Spoločnosť Consumer Intelligence Research Partners, skrátene CIRP, v pondelok prišla so zaujímavou správou, ktorá hovorí o tom, ako užívatelia nakladajú so svojimi staršími smartfónmi. Výskum zahŕňal ako užívateľov iPhonov, tak aj užívateľov Android smartfónov.

Výskum spoločnosti CIRP, na ktorý upozornil server 9to5Mac, odhalil, že použité iPhony sa častejšie nachádzajú v lepšom stave v porovnaní s použitými Android smartfónmi. Viac ako 65 % iPhonov používaných minimálne 12 mesiacov má displej v dobrom, respektíve zachovalom stave. V prípade Android smartfónov je to o niečo menej, konkrétne 60 %.

V prípade batérie je to naopak. Po roku len 23 % užívateľov iPhonov uviedlo, že batéria v ich zariadení vydrží celý deň bez nabíjania. V prípade Androidu hlásilo 24-hodinovú výdrž batérie bez potreby zapojenia nabíjačky približne 30 % užívateľov.

Kazivosť pri oboch skupinách je veľmi nízka. Smartfóny sa mali po roku pokaziť menej ako 10 % užívateľov. Čo sa týka batérie, tá mala drasticky degradovať v menej ako 20 % prípadov. Pod drastickou degradáciou sa chápe veľmi slabá, často len niekoľkohodinová výdrž batérie. CIRP pritom konštatuje, že s rastúcou odolnosťou smartfónov sa predlžuje obdobie, po ktorom ich ľudia vymieňajú za nové.

Samsung Galaxy Note10+
Samsung Galaxy Note10

Väčšina starších zariadení je stále použiteľná

Všeobecný konsenzus znie tak, že väčšina starších telefónov je stále v slušnej kondícii, a teda majú použiteľné displeje a batérie, ktoré dokážu vydržať minimálne väčšinu dňa.

Čo ale ľudia robia so svojimi staršími smartfónmi, keď sa chystajú presedlať na novší kúsok? Prekvapivo, podľa CIRP svoje staršie Android zariadenie či iPhone predáva len menej ako 10 % užívateľov. Väčšina užívateľov Androidu si svoje staršie zariadenie ponechá, pričom takmer 30 % užívateľov iPhonov sa zbavuje svojich neaktuálnych smartfónov prostredníctvom trade-in programov.

Zdroj: CIRP/9to5Mac

V oboch prípadoch ide značné percento starších smartfónov iným rodinným príslušníkom. Môžeme si taktiež všimnúť, že sa recykluje viac Android smartfónov ako iOS smartfónov. Androidy sa ale zase častejšie strácajú, kradnú či kazia.

Ak máte doma smartfón, ktorý už nepoužívate, nezabudnite, že ho môžete odniesť do akejkoľvek predajne Mobilonline. Tam sa školení predajcovia postarajú o to, aby telefón ešte niekomu poslúžil alebo aby bol zodpovedne zrecyklovaný.