red

RED predstavil V-Raptor ST: Špičkovú 8K kameru za 25 tisíc dolárov

Najnovšie delo od RED.

RED je výrobcom prvotriednych profesionálnych videokamier, ktorý v týchto dňoch vyrukoval s novou vlajkovou loďou. Bohatí YouTuberi a tvorcovia hollywoodskych trhákov môžu svoju pozornosť upriamiť na model V-Raptor ST.

Videokamera RED V-Raptor ST je vybavená 8K snímačom obrazu CMOS s rozlíšením 35,4 Mpx. Senzor má uhlopriečku 46,31 mm, je teda väčší ako štandardný 35 mm Full Frame formát. Výrobca uvádza, že poskytuje dynamický rozsah až do 17 EV, ktorý je doposiaľ najväčší v portfóliu kamier RED.

Kapacity záznamu sú excelentné. Vrcholom je 8K video pri 120 FPS. Určite však bude použiteľná aj stopa zaznamenaná v 4K rozlíšení pri 240 PFS alebo 2K rozlíšení pri 480 FPS. Kamera má integrovaný bajonet typu RF. Kompatibilná je teda s objektívmi Canon RF. Spojenie so sklami Canon EF zabezpečí prídavný adaptér.

red
Foto: RED

Telo kamery je vyrobené zo zliatiny hliníka s povrchovou úpravou v bielej farbe a posiate je 1/4″ závitmi na pripojenie príslušenstva. Na bočnej strane sa nachádza malý displej určený na ovládanie kamery, na zadnej strane sa nachádzajú SDI výstupy. V-Raptor ST sa pri ukladaní objemných dát spolieha na pamäťové médiá CFexpress.

Kamera nedisponuje náhľadovou obrazovkou, záujemca si tak bude musieť dokúpiť externý monitor, čo je však pri tomto type zariadenia akousi povinnosťou. Pomocou WiFi pripojenia je možné prenášať obraz na externý monitor v 1080p kvalite.

v raptor ST
Foto: RED

Ako inak, po ruke je aj mobilná aplikácia RED Control pre Android a iOS, cez ktorú sa dá kamera ovládať a nastavovať. V aplikácii je tiež dostupný „živý náhľad“, čiže sa dá priamo v smartfóne vidieť, čo kamera sníma.

Spoločnosť RED predáva kameru V-Raptor ST za 24 500 amerických dolárov. Za tieto peniaze dostane zákazník iba telo a napájací adaptér. Ďalšie náklady vyrobia držiaky, spomínaný externý monitor, objektívy a tak podobne. Konečný účet tak bude podstatne vyšší.

red
Foto: RED

Za necelých 30 000 dolárov je dostupný „štartovací balíček“, ktorého súčasťou je 7-palcový externý LCD monitor, 660 GB RED PRO CFexpress karta aj s čítačkou, dve batérie a grip. Ideálnym objektívom môže byť napríklad Canon RF 24-70mm f/2.8l IS USM, ktorého cena sa pohybuje okolo 2 500 dolárov.

red
V Raptor ST Starter Pack. Foto: RED

Výrobca RED sa v roku 2017 pokúsil presadiť aj vo svete smartfónov, a to s extravagantným modelom Hydrogen One. Experiment však nevyšiel a na tento segment rezignoval.

Za projekt bol zodpovedný jeden zo spoluzakladateľov firmy Jim Jannard. V roku 2019 však odišiel do dôchodku. Prinútili ho k tomu zdravotné problémy a vysoký vek, oslávil vtedy 70. narodeniny.