Nečinný Android smartfón o vás zasiela dáta každých 4,5 minúty. Za 12 hodín pošle až 1 MB dát!

Google aj Apple pravidelne zbierajú dáta. Aj keď smartfóny nepoužívate.

Android smartfóny a iPhony svojim tvorcom zasielajú dáta takmer každé štyri minúty, vyplýva zo zistení The Irish Times. Dáta zo smartfónov pritom prúdia aj vtedy, keď len nečinne ležia na stolíku.

Informácie o správaní pochádzajú zo štúdie publikovanej profesorom Dougom Liethom z Trinity College Dublin. Profesor študoval správanie dvoch smartfónov – Google Pixel a Apple iPhone. Zistil, že síce Pixely do Google zasielajú viac dát, praktiky sú však veľmi podobné aj v ekosystéme Apple.

Čo posielajú (nielen) Android smartfóny?

Presnejšie, Google Pixel materskej spoločnosti každých 12 hodín zaslal 1 MB dát, zatiaľ čo iPhony do dátového centra Apple odoslali len 52 kB. Čo všetko telefóny zdieľali? Tak napríklad sériové číslo zariadenia, MAC adresu na Wi-Fi, telefónne číslo a stav SIM karty.

Android smartfóny zdieľajú dáta aj keď ich nepoužívate.
Zdroj: Google

Aktuálna cena Google Pixel 5

Apple, spoločnosť, ktorá sa prezentuje ako bojujúca za súkromie toho chce o vás vedieť viac, než by sa mohlo zdať. Zaujímajú ju napríklad zariadenia vo vašom okolí. Keď sa na vašu Wi-Fi pripoja nejaké iné zariadenia než to vaše, iPhone si vypýta ich MAC adresu a zašle to do centra Apple.

Zdieľanie týchto dát sa, bohužiaľ, nedá vypnúť. Bezpečnostní experti varujú, že výrobcovia zariadení by mohli spojiť dáta zozbierané z telefónov s ďalšími dátami, ako napríklad históriou prehliadania webu.

Foto: Apple

Aktuálna cena iPhone 12 Pro

Google naopak tvrdí, že zozbierané dáta potrebuje na to, aby mohol Android udržiavať aktualizovaný. „Moderné vozidlá výrobcom pravidelne zasielajú základné dáta o komponentoch, ich stave bezpečnosti a blížiacom sa servise. Mobilné zariadenia fungujú veľmi podobne. Zaslané dáta odzrkadľujú presne toto a pomáhajú nám udržať Android aktualizovaný, bezpečný a čo najefektívnejší,“ napísala spoločnosť vo vyhlásení.

Ako to však väčšinou býva, pravda bude niekde medzi. Je určite viac než pravdepodobné, že Google dáta používa na zistenie aktuálneho stavu smartfónu. Na druhú stranu, v 1 MB balíčku odosielanom každých 12 hodín sa určite nachádza aj niečo viac než len diagnostické údaje.