motorola one

Motorola ukazuje budúcnosť nabíjania: Vzduchom dokáže nabiť až 4 zariadenia súčasne!

Nabíjanie na diaľku si predstavuje niekoľko výrobcov, Motorola zatiaľ vedie.

Technológie nabíjania smartfónov v posledných rokoch poskočili vpred. Staré micro USB koncovky nahradili USB-C konektory a bezdrôtové podložky, v neposlednom rade sa tiež významne zlepšila rýchlosť samotného nabíjania. Dnes sa dá prémiový smartfón nabiť aj za necelú polhodinku.

Ďalšou etapou vo vývoji technológií určených na nabíjanie mobilných zariadení môže byť bezdrôtové nabíjanie vzduchom, s ktorým už niektorí výrobcovia experimentujú. Patrí medzi nich aj Motorola.

Motorola začiatkom tohto roka demonštrovala bezdrôtové nabíjanie na diaľku, ktoré dokázalo doplniť energiu dvom smartfónom súčasne na vzdialenosť 80 a 100 cm od zdroja energie, v tomto prípade špeciálnej stanice. Nabíjanie fungovalo len vtedy, ak v ceste medzi stanicou a smartfónmi nestála žiadna prekážka.

Po pár mesiacoch prichádza Motorola s druhou generáciou bezdrôtového nabíjania vzduchom, ako si všimol server XDA. Výrobca vo vývoji pokročil, aj v tomto prípade je poruke ukážkové video, ktoré bolo publikované na čínskej sociálnej sieti Weibo.

Na rozdiel od predchádzajúcej verzie, nová generácia zvládne nabíjať smartfón až na vzdialenosť 3 metrov, pričom doplní energiu aj 4 smartfónom súčasne. Inovovaný systém nabíjania pritom nepreruší prekážka, ako tomu bolo pri prvej verzii technológie. Nabíjačka dokáže v praxi pokryť oveľa širší priestor.

nabijania
Foto: XDA/YouTube

Motorola tento cieľ očividne dosiahla výkonnejšou bezdrôtovou stanicou, ktorá obsahuje 1600 antén. Modul je oproti prvej generácii podstatne rozmernejší. Riešenie firmy Motorola svojimi kapacitami prekonáva konkurenciu, menovite Xiaomi (Mi Air Charge) alebo Oppo, ktorá je schopná nabíjať vzduchom iba jedno zariadenie.

Napriek zaujímavej ukážke je technológia ešte v plienkach, komerčná dostupnosť je v nedohľadne. Nevieme nič o prípadnej rýchlosti nabíjania, vplyvu bezdrôtového prenosu energie na iné elektronické zariadenia a podobne.

Motorola na vývoji novej generácie zariadení spolupracuje s firmou GuRu Wireless, ktorá má v tejto oblasti bohaté skúsenosti. Skôr ako o pár rokov by sme však s dostupnosťou bezdrôtového nabíjania vzduchom nepočítali. USB-C adaptéry, stojany a Qi podložky tu s nami ešte nejaký podstatný čas pobudnú.