facebook

Gigantický prešľap: Facebook sa po prehratí videa s černochom spýtal, či má aj naďalej zobrazovať videá s primátmi

Hoci je pravda, že človek sa zaraďuje do skupiny primátov, algoritmus sociálnej siete v tomto prípade myslel skutočné opice, nie ľudí.

Nikto a nič nie je dokonalé. Každý občas spraví nejaký ten prešľap, niekedy malý, niekedy väčší. Je preto pochopiteľné, že ani nič vytvorené človekom nemôže byť bezchybné, dokonca ani umelá inteligencia. A tú skutočne nespomíname len tak náhodou.

Viacero nielen technologických spoločností disponuje určitou formou AI. Medzi najväčších hráčov na poli s umelou inteligenciou nepochybne patrí Facebook, ktorý v tomto smere zamestnáva stovky pracovníkov. Aj napriek obrovskej snahe a obrovským pokrokom má však AI svetoznámeho giganta stále veľmi ďaleko od dokonalosti. Nedávno mu dokonca dokázala aj poriadne zavariť.

Facebook užívateľom pokladal viac než nevhodnú otázku

Ako píše publikácia NPR, denník Daily Mail 27. júna 2020 na Facebook nahral video, ktoré zachytáva konflikt medzi belochom a skupinou černochov. Beloch na videu údajne zavolal na tiesňovú linku 911, aby nahlásil, že ho táto skupina obťažuje. Nasleduje prestrih na nesúvisiace video, na ktorom policajti zatýkajú nájomníka v jeho vlastnom dome.

Kde je problém? Ako môžete vidieť na snímke nižšie, problémom bola AI Facebooku, ktorá po prehratí videa užívateľom pokladala otázku, či má aj naďalej zobrazovať videá s primátmi. Hoci je pravda, že človek sa zaraďuje do skupiny primátov, algoritmus sociálnej siete v tomto prípade myslel skutočné opice, nie ľudí.

Reakcia zo strany komunity na seba nenechala dlho čakať, rovnako ako hlboké ospravedlnenie od Facebooku. Spoločnosť sľubuje, že nič podobné sa už nebude nikdy opakovať.