ipad mini

iPad Mini má problém: Apple displej s “jelly effect” neplánuje opraviť

Posúvanie obrazu sprevádza vlnenie.

Spoločnosť Apple na septembrovom podujatí „California Streaming“ predstavila aktualizovanú verziu najmenšieho tabletu vo svojom portfóliu – model iPad Mini 6. Zariadenie poháňa výkonný čipset A15 Bionic, má USB-C konektor, stereo reproduktory alebo nový Liquid Retina displej s uhlopriečkou 8,3-palca a svietivosťou 500 nitov.

iPad Mini je vydareným zariadením asi vo všetkých ohľadoch. Ako to už ale býva, nič nie je dokonalé. Žiadna zásadná komplikácia sa zatiaľ neobjavila, je tu však jeden aspekt, ktorý môže pedantným spotrebiteľom vadiť.

Používatelia v posledných dňoch upozornili na takzvaný „jelly efekt“ LCD obrazovky tabletu. Animáciu posúvania obrazu sprevádza vlnenie. V režime na výšku sa pravá strana obrazovky obnovuje rýchlejšie ako ľavá. Vizuálny nedostatok sa dá najlepšie postrehnúť pri zobrazení textu, či už webovej stránky alebo nejakého dokumentu.

ipad mini
iPad Mini 6. Foto: Apple

iPad Mini je vybavený displejom so štandardnou 60 Hz frekvenciou, obnovovanie obrazu by preto malo fungovať bez problémovo. Ako „želé efekt“ vyzerá, si môžete pozrieť napríklad na tomto videu.

Dalo by sa predpokladať, že Apple nedostatok vyrieši softvérovou aktualizáciou, teda obvyklou cestou, akou sa podobné problémy hasia. Výrobca ale nič také v tomto konkrétnom prípade pravdepodobne neplánuje. Apple pre server ArsTechnica totižto uviedol, že vlnenie pri posúvaní obrazu je normálnou vlastnosťou LCD panelov.

TIP REDAKCIE
Sony chce žalovať firmu, ktorá predáva bočné kryty na PlayStation 5

LCD obrazovky sa obnovujú riadok po riadku, z tohto dôvodu je posúvanie obrazu v režime na výšku nerovnomerné. V orientácii na šírku deformácia animácie taká badateľná nie je. Apple má technicky pravdu, no na iných tabletoch s LCD displejmi nie je efekt takto výrazný. Používateľ ho nemusí ani postrehnúť.

iPad Mini 6 je jedným z najlepších tabletov tohto roka, na našom trhu sa predáva od 549 eur. Prítomnosť „jelly efektu“ od kúpy odrádzať nemusí. Displej je inak perfektný, s nerovnomerným posúvaním obrazu sa dá ľahko zmieriť.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať