ipad mini

Apple predstavil 9. generáciu tabletu iPad, prihodil aj nový iPad Mini

S iPadOS 15 na palube.

Spoločnosť Apple na jesennom podujatí „California Streaming“ predstavila dvojicu nových tabletov. Štandardný iPad je podľa výrobcu medzi používateľmi najobľúbenejší, teraz si môžu zadovážiť jeho 9. generáciu. Komu sa zdá veľký, siahnuť môže po novej generácii tabletu iPad Mini.

iPad, ktorý uzrel svetlo sveta po prvýkrát v roku 2010, je v 9. generácii vybavený procesorom A13 Bionic. Grafický, výpočtový a výkon umelej inteligencie stúpol o 20 percent. Apple poukázal na konkurenciu.

Nový tablet je podľa jeho slov 3-násobne výkonnejší ako najpredávanejší Chromebook a 6-násobne výkonnejší ako najpredávanejší tablet s operačným systémom Android. Konkrétne zariadenia, prirodzene, nemenoval.

ipad
Foto: Apple

Okrem čipu A13 dostal iPad nový 12 Mpx predný fotoaparát so 122-stupňovým zorným poľom. Predná kamera podporuje funkciu Center Stage, ktorá bola predstavená minulý rok na iPade Pro. Funkcia dokáže pomocou strojového učenia automaticky posúvať zorné pole kamery tak, aby sa snímaná osoba stále nachádzala v zábere.

iPad 9. generácie inak ponúka klasický dizajn s okrúhlym domovským tlačidlom, rámikmi okolo obrazovky, zadným fotoaparátom a Lightning konektorom. Nezmenila sa ani 10,2-palcová obrazovka, má rovnaké rozlíšenie.

apple
Foto: Apple

Pribudla ale funkcia True Tone s automatickou úpravou teploty farieb podľa okolitého svetla a podpora pre dotykové pero Apple Pencil prvej generácie. Tablet sa začne predávať (na hlavných trhoch) od budúceho týždňa za 379 EUR v 64 GB verzii.

iPad Mini

Cenovo dostupný a dobre vybavený iPad je určite zaujímavý, mnohí však čakali na nový iPad Mini. A dočkali sa. Najmenší tablet v portfóliu Apple ponúka Liquid Retina displej s uhlopriečkou 8,3-palca a svietivosťou 500 nitov. Zobrazovacia Mini LED technológia sa do tabletu nedostala.

tablet
Foto: Apple

iPad Mini disponuje portom USB-C, čítačkou odtlačkov prstov Touch ID umiestnenou v hlavnom tlačidle (Face ID nie je prítomné), 5G a WiFi 6 konektivitou a podporou pre dotykové pero Apple Pencil 2. generácie. K rámu tabletu sa pripája pomocou magnetov.

tablet
Foto: Apple

Lepšiu reprodukciu zvuku v režime na šírku zabezpečia nové stereo reproduktory. Za pozornosť stoja aj inovované 12 Mpx fotoaparáty. Zadná kamera je spojená s bleskom True Tone a objektívom so svetelnosťou f/1.8. Jej maximom je 4K video. Predná 12 Mpx kamera má 122-stupňové zorné pole a podporuje funkciu Center Stage.

ipad mini
Foto: Apple

Apple tvrdí, že pri iPade Mini môžu zákazníci počítať so 40-percentným nárastom výpočtového výkonu. Grafický výkon stúpol o rovných 80 percent. Zdrojom výkonu je čipset A15 Bionic.

Kompaktnosť a vzhľad tabletu poznačila upravená konštrukcia s tenkými okrajmi okolo obrazovky a 4 farebné prevedenia – ružové, modré, fialové a šedé. Predpredaj nového iPadu Mini bude spustený ešte dnes (vo vybraných krajinách), cena bola stanovená na 549 EUR.