Ford sa rozbieha: Oznámil novú továreň pre elektrické pick-upy, vyrábať chce aj batérie

Ide o skutočne veľký a ambiciózny projekt. Ford a SK Innovation doň plánujú investovať viac ako 11 miliárd dolárov. Vytvoriť by sa malo až 11 tisíc pracovných miest.

Svetoznáma automobilka Ford si na začiatok týždňa prichystala skutočne veľké novinky. Chce posilniť výrobu elektromobilov, a to prostredníctvom hneď niekoľkých nových tovární. Jedna má slúžiť na výrobu plne elektrických pick-upov, ďalšie tri na výrobu batérií, informuje server Electrek.

Výstavba dvoch z celkovo štyroch nových tovární má prebiehať pod záštitou projektu s názvom Blue Oval City. Pôjde o komplex, ktorý bude vybudovaný na ploche zaberajúcej necelých 6 km2, konkrétne v americkom štáte Tennessee. Ako už bolo spomenuté, vyrábať sa tu budú pick-upy a batérie.

Čo sa týka liniek na výrobu batérií, spoločnosť na túto dôležitú úlohu nebude sama. Uzavrela totiž spoluprácu s kórejským SK Innovation, ďalším vplyvným výrobcom batérií. Dve firmy taktiež plánujú vybudovať BlueOvalSK Battery Park, a to v centrálnej časti štátu Kentucky. Jeho súčasťou majú byť dva zvyšné závody na výrobu batérií, ktoré budú poháňať nové rady elektromobilov od spoločností Ford a Lincoln.

Vyzerá to teda tak, že v Tennessee budú vybudované dve továrne, z čoho jedna poslúži na výrobu pick-upov, druhá na výrobu batérií. Zvyšné dva závody na výrobu batérií sa budú nachádzať v Kentucky.

TIP REDAKCIE
Apple predstavil MacBook Pro pre rok 2021: Majú 120 Hz displej, šialený výkon a dôležité porty!

11 miliárd dolárov vytvorí 11 tisíc pracovných pozícií

Ide o skutočne veľký a ambiciózny projekt. Ford a SK Innovation doň plánujú investovať viac ako 11 miliárd dolárov. Vytvoriť by sa malo až 11 tisíc pracovných miest, 6 tisíc v Tennesse a 5 tisíc v Kentucky. Čo sa týka batérií, ročne chcú vyrábať 129 GWh batériových článkov. Produkcia by mala začať v roku 2025.

Ford to v oblasti elektromobilov plánuje poriadne roztočiť. Na budúci rok plánuje výrobu 15 tisíc kusov pick-upu F-150 Lightning. V roku 2023 to má byť 55 tisíc, v roku 2024 približne 80 tisíc a v roku 2025 až 160 tisíc.

Total
15
Zdieľaní
Total
15
Zdieľať