Netradičné starosti: Elona Muska trápia holuby, rušia signál internetu Starlink

Pomyslenie na fakt, že tak drahú službu dokáže rozhodiť niečo tak bežné, ako je skupina holubov, jednoducho popotiahne kútiky každému.

Vesmírny internet Starlink si aktuálne prechádza pomerne krušným obdobím. Nielenže vypustenie nových družíc na orbitu zdržuje nedostatok čipov, ale aj signál z už krúžiacich satelitov občasne vypadáva. Koreň tohto problému je pritom celkom úsmevný, ak teda nerátame Elona Muska a jeho tím.

Ako píše BBC, tento týždeň užívatelia internetu Starlink po celom svete zaznamenali masívny výpadok. Alan Woodward, odborník na kybernetiku, spolu s niekoľkými beta testermi tvrdí, že internetové spojenie na okamih jednoducho úplne zmizlo. A dôvod? Nikto nevie. Woodward je ale toho názoru, že občasné výpadky signálu majú na svedomí holuby, ktoré si obľúbili posedávanie na satelite prijímajúcom signál od jeho vesmírnych kolegov.

Nemá však ísť o závažný problém. Napríklad streamovanie videí údajne funguje bez akýchkoľvek problémov, pričom rýchlosť sťahovania má dosahovať od 150 do 200 Mb/s. Výpadky signálu tak rozhodne sú nepríjemné, no zároveň nie sú nevyriešiteľné a ani nijak zvlášť kritické.

satelity
Foto: SpaceX/Starlink

Nastavenie internetu Starlink rozhodne nie je žiadny lacný špás. Na začiatok užívateľ potrebuje úvodný balík pozostávajúci zo zariadení potrebných na prijímanie signálu, ktorý podľa Woodwarda stojí okolo 500 britských libier (približne 580 eur). Potom však musí ešte každý mesiac platiť predplatné, ktoré taktiež vychádza na nie zrovna malú čiastku. Konkrétne to má byť 89 britských libier (približne 104 eur).

Pomyslenie na fakt, že tak drahú službu dokáže rozhodiť niečo tak bežné, ako je skupina holubov, jednoducho potiahne kútiky každému.

Aktuálne má SpaceX vo vesmíre približne 1 700 satelitov Starlink, ktoré krúžia okolo Zeme vo výške približne 550 km. Jeden obeh im pritom trvá okolo 90 minút. V budúcnosti spoločnosť plánuje svoju vesmírnu zostavu obohatiť o tisícky ďalších satelitov. Posilní tak nielen dostupnosť, ale aj výkon či stabilitu svojho signálu.