EQG

Hranaté „Géčko“ ako elektromobil: Mercedes ukázal koncept EQG

Trailer si radšej nepúšťajte.

Mercedes-Benz triedy G je ikonickým terénnym vozidlom, hoci ho dnes stretnete skôr v uliciach miest ako na zablatenej a ťažko prístupnej komunikácii niekde v divočine. Legendárne „géčko“ sa modernému elektrickému pohonu a batériám zatiaľ vyhýba, je však len otázkou času, kedy dostihnú aj jeho.

Mercedes ukázal koncept elektrickej Triedy G na na výstave IAA Mobility 2021, ktorá prebieha v nemeckom Mníchove. Pomenoval ho ako Concept EQG. Automobilka neprezradila nič o výkone elektromotorov, kapacite batérií alebo potenciálnom dojazde. Novinke sa venuje server TopGear.

EQG
Foto: Mercedes-Benz

Automobilka ale uviedla, že EQG bude mať pohon všetkých štyroch kolies, prevodovku s redukciou, rebrinový rám, tuhú zadnú nápravu a rovnaké terénne schopnosti ako jeho spaľovacia verzia. Perfektnú trakciu a ovládateľnosť zabezpečia 4 elektromotory, každý umiestnený v jednom kolese.

mercedes
Foto: Mercedes-Benz

Trieda G by tak mala zostať verná svojmu charakteru, Mercedes z nej nespraví žiadny čajový crossover. Dizajn odhalenej novinky je na konzervatívne pomery Triedy G jemne futuristický. Tvar karosérie sa, našťastie, nezmenil.

Priestor ale dostalo trendové LED osvetlenie prednej mriežky, krytu na zadných dverách a ďalších súčastí vozidla. V uvedenom kryte sa už ale nenachádza rezervné koleso, nahradili ho nabíjacie káble.

mercedes
Foto: Mercedes-Benz

Pozornosť pútajú aj naleštené 22-palcové disky kolies alebo dvojfarebné lakovanie karosérie. V porovnaní s inými návrhmi budúcich elektromobilov pôsobí EQG pomerne civilizovane. Uvidíme, ako bude vyzerať sériový dizajn.

Momentálne nevieme, kedy by sme mohli elektrifikovanú Triedu G stretnúť na cestách. Vývoj spaľovacích motorov chce automobilka ukončiť do roku 2025. Na úplnú elektrifikáciu by mala byť pripravená do roku 2030.

mercedes
Foto: Mercedes-Benz

Ako koncept EQG vyzerá, vidíte na sprievodných fotografiách. Výrobca si pripravil aj pekne bizarné propagačné video, spustiť si ho môžete (na vlastnú zodpovednosť) nižšie pod textom.