Apple údajne chystá vlastný AR/VR headset, bude vyžadovať pripojenie k iPhonu

SoC v chystanom headsete nebude dostatočne výkonný na to, aby dokázal poháňať celé zariadenie sám. Stráca na umelej inteligencií aj strojovom učení.

Apple podľa všetkého chystá vlastný VR/AR headset. Nebude však samostatný. Bude totiž vyžadovať pripojenie k iPhonu, píše server iMore.

Podľa The Information mal Apple pre svoj headset vyvinúť tri rôzne čipsety, o ktorých výrobu sa postará spoločnosť TSMC. Jedným z nich má byť SoC (Systém na čipe). Tento typ čipsetu sa vyznačuje tým, že spája niekoľko kľúčových komponentov zariadenia do jedného spoločného komponentu. SoC spolu s ďalšími dvoma čipsetmi dosiahol míľnik, ktorý je v priemysle známy ako “tape-out”. Inými slovami, návrhy čipov sú hotové a tak sa môže začať so skušobnou výrobou.

headset
Takto nejak vyzerá prototyp VR headsetu od Apple. Skica: The Information

Headset bude vyžadovať pripojenie k iPhonu, iPadu alebo Macu

V správe však stojí, že SoC v chystanom headsete nebude dostatočne výkonný na to, aby dokázal poháňať celé zariadenie sám. Stráca na umelej inteligencii aj strojovom učení. Bude teda zrejme vyžadovať pripojenie k iPhonu, iPadu alebo Macu, ktorý zaň urobí tú náročnejšiu prácu.

To však neznamená, že procesor je horší úplne vo všetkom. V porovnaní so všeobecnejšími čipsetmi ponúka napríklad kvalitnejší bezdrôtový prenos dát medzi headsetom a pripojeným zariadením, ďalej kvalitnejšiu kompresiu a dekompresiu videí a taktiež aj efektívnejšie využívanie energie pre maximalizáciu výdrže batérie.

Výsledný produkt sa nám môže ukázať už čoskoro

Apple mal taktiež úspešne dokončiť prvý návrh svojho obrazového senzora a ovládača pre displej. Tento senzor má slúžiť na tvorbu vysoko kvalitného AR zážitku.

A kedy sa VR/AR headsetu od Apple dočkáme? Presný dátum zatiaľ nepoznáme, no nevylučuje sa, že sa tak môže stať už začiatkom budúceho roka.