V Johnson & Johnson vyrobili vakcínu proti HIV. Zlyhala, jej účinnosť bola príliš nízka

Do štúdie boli zapojené 18 až 35-ročné ženy z Malawi, Mozambiku, Južnej Afriky, Zambie a Zimbabwe. V priebehu 12 mesiacov podstúpili presne 4 očkovacie kolá.

Skúsili, neuspeli. Spoločnosť Johnson & Johnson vyrobila kandidátsku vakcínu určenú na boj proti smrtiacemu HIV. Aktuálne ukončila druhú fázu testovania, a to na pôde Afriky, kde je vírus značne rozšírený. Pôvodne sa štúdia začala ešte v roku 2017, pričom plný počet účastníkov bol dosiahnutý o dva roky neskôr. Finálne očkovanie bolo ukončené 30. júna, informuje server SciDev.Net.

Po presne 24 mesiacoch podrobného sledovania sa zistlo, že 51 z 1 079 účastníkov, ktorí boli zaočakovaní kandidátskou vakcínou od Johnson & Johnson, sa nakazilo vírusom HIV. V rámci nezaočkovanej skupiny sa nakazilo 63 z 1 109 ľudí. V prepočte to znamená, že účinnosť vakcíny dosahuje len 25,2 %. A to je jednoducho až príliš málo.

Predošlé testy vykazovali sľubné výsledky

Mitchell Warren, výkonný riaditeľ globálnej AVAC, organizácie zameranej na podporu prevencie proti HIV, očakával, že finálne testy prinesú oveľa lepšie výsledky. Tvrdí, že cieľom bolo dosiahnuť účinnosť aspoň 50 %. V skutočnosti sa však podarilo dosiahnuť len polovicu, čo bolo pre Warrena veľkým sklamaním. “Vakcína vykazovala sľubné výsledky počas štúdií vykonávaných na zvieratách a menších testoch na ľuďoch,” dodal.

Do štúdie boli zapojené 18 až 35-ročné ženy z Malawi, Mozambiku, Južnej Afriky, Zambie a Zimbabwe. V priebehu 12 mesiacov podstúpili presne 4 očkovacie kolá.

J&J to nevzdáva, na vakcíne proti HIV bude pracovať aj naďalej

“Ostávame aj naďalej solidárni s ľuďmi žijúcimi s HIV a tými, ktorí sú voči nemu zraniteľní, a sme aj naďalej odhodlaní pokračovať v našom výskume proti tomuto ničivému vírusu,” deklaruje Paul Stoffels, vedecký riaditeľ spoločnosti J&J.

Vakcína teda neuspela, nakoľko 25,2 % účinnosť je príliš málo na to, aby mohla byť klasifikovaná ako efektívna. Spoločnosť sa však nevzdáva a dúfajme, že sa jej časom podarí pokročiť a nakoniec posunúť toto percento nad požadovanú hranicu 50 %.