Alza nepoľavila: Aj naďalej účtuje poplatok za platbu kartou, dosiahnuť môže desiatky eur

Český internetový obchod Alza.cz a jeho slovenská verzia Alza.sk aj v roku 2021 pokračuje v účtovní si 2 % poplatku za platbu firemnou kartou. Nerobí to žiaden iný veľký eshop.

Pri nákupe platobnou kartou v internetovom obchode Alza musia firmy od minulého roka platiť poplatok navyše. K objednávke im totiž eshop pripočíta 2 % poplatok za platbu kartou. Desaťtisíce podnikateľov tak musia aj v tomto roku počítať s vyššími nákladmi. Ak chcú nakupovať na Alze, samozrejme.

Alza svoje rozhodnutie vyberať poplatok za platbu kartou odôvodňuje tým, že kartové asociácie a vydavatelia kariet žiadajú vysoké čiastky za každú transakciu. Na rozdiel od spotrebiteľských kariet vydávaných fyzickým osobám totiž zákony s firemnými zákazníkmi nepočítajú. Ak by teda moderný podnikateľ v 21. storočí chcel nakupovať na Alze, môže počítať s nemalým navýšením. Pri kúpe notebooku za 1 000 € mu Alza zaúčtuje poplatok vo výške až 20 €. Výška poplatku závisí od toho, kto kartu vydal. Visa má o čosi nižšie poplatky, Mastercard zas o čosi vyššie.

Alza

Alza: Museli sme to spraviť

Finančný riaditeľ Alzy, Jiří Ponrta, rozhodnutie účtovať poplatok argumentuje tým, že Alza doteraz musela platiť vysoké poplatky, ktoré musia v prípade platby firemnou kartou uhradiť kartovým asociáciám, ako je Visa alebo Mastercard. Poplatok si tiež pýtajú vydavatelia platobných kariet, teda väčšinou banky.

Poplatok za platbu akoukoľvek platobnou kartou, ktorou platí obchodík, sa skladá z tzv. medzibankového poplatku – pre osobné debetné alebo kreditné karty je regulovaný nariadením EÚ na 0,20 až 0,30 percenta zo zaplatenej čiastky. U firemných alebo služobných kariet sa medzibankový poplatok pohybuje medzi 0,95 až 2,10 percenta. Ďalšiu časť tvoria poplatky kartovým asociáciám, pre Visa je to maximálne 0,1 percenta z transakcie a pre Mastercard 0,2 percenta. Nakoniec nechýba poplatok banke, kde má podnikateľ účet. Ten je rovnaký ako u vydavateľa karty.

Konkurenčné eshopy ako napríklad Mall, Datart či ďalšieho takéto poplatky nezaviedli a podľa všetkého ani zavádzať neplánujú.

Obchodná inšpekcia: Môže ísť o priestupok, riešiť to nebude

Na poplatky Alzy sa pozrela aj Česká obchodná inšpekcia (ďalej len ČOI), ktorej sa zavedenie poplatkov nepáči.

V prípade, že príjemca platby poplatok v rozpore so zákonom účtuje môže ísť podľa nášho názoru o bezdôvodné obohacovanie sa, pričom držiteľ platobnej karty, ktorý takýto poplatok uhradil, sa môže občianskoprávnou cestou domáhať jeho vrátenia,vysvetlila ČOI.

Naraziť na obchodíka, ktorý by zákazníkovi účtoval poplatok za platbu kartou je v dnešnej dobe skutočne výnimočné. O to viac šokujúce a smutné je to, že v tom pokračuje najväčší eshop na česko-slovenskom trhu.