mi pad 5

Xiaomi sa vracia k tabletom: Mi Pad 5 dostane dotykové pero aj klávesnicu

Predstavenie sa odohrá o pár dní.

Nový tablet od Xiaomi sme naposledy zočili v auguste roku 2018, kedy čínsky výrobca predstavil model Mi Pad 4 Plus. Po niekoľkých rokoch sa v Xiaomi rozhodli, že tablety privedú späť k životu. Výsledkom bude Mi Pad 5, ktorý výrobca predstaví 10. augusta, len deň pred podujatím Samsung Galaxy Unpacked.

Xiaomi 10. augusta nepredstaví len nový tablet. Pozornosť si pýta aj technológiami nabitý smartfón Mi Mix 4, ktorý by mal byť akousi výkladnou skriňou výrobcu.

Už v máji vývojári z XDA odhalili, že Xiaomi pracuje na troch nových tabletoch. Prezradil ho zdrojových kód v systémových aplikáciách rozhrania MIUI 12.5. V súčasnosti si môžeme byť istí minimálne jedným modelom, ktorý ponesie označenie Mi Pad 5.

Podľa sprievodného pútača je jasné, že môžeme počítať s podporou dotykového pera. K tabletu by mal výrobca prihodiť aj puzdro kombinované s klávesnicou. Teda rovnaké príslušenstvo, aké ponúka k tabletom Apple a Samsung.

mi pad 5
Foto: XDA

Dizajn tabletu od zaužívaných proporcií neodskočí. Na prvý pohľad si ho možno pomýlime s iPadmi, ktoré sú v kategórii tabletov široko-ďaleko najpredávanejšie. Xiaomi pravdepodobne nezaútočí na najvyššie vlajkové priečky.

Mi Pad 5 sa má stále spoliehať na IPS LCD panel, OLED displej asi zostane bokom. 10,9-palcová obrazovka ale ponúkne vysokú obnovovaciu frekvenciu 120 Hz a rozlíšenie 2560 × 1600 pixelov. Výkon by mal dávkovať čipset Snapdragon 8. radu, v hre je typ 865, 865+ alebo 870.

Na zadnej strane nájdeme dvojicu objektívov fotoaparátov a na bočnej strane snímač odtlačkov prstov. Hovorí sa o 8720 mAh batérii alebo voliteľnom mobilnom pripojení, ktoré doplní WiFi konektivitu. Možnú maloobchodnú cenu zatiaľ nepoznáme, no Xiaomi už neraz ukázal, že do v kategórii „cena-výkon“ vie.

Mi Pad 5 tak môže ponúknuť dobrú hodnotu za vynaložené prostriedky. Stratégia sa osvedčila pri smartfónoch, tablety by výnimkou byť nemali.