android 12

Galaxy S21 sa predáva horšie ako predchodcovia, tvrdia kórejskí analytici

Smartfóny Galaxy S21 z produkcie Samsungu nezožali na trhu taký úspech, ako sa očakávalo. Aspoň si to myslia analytici z Kiwoom Securities, na ktorých sa odvoláva juhokórejský server Business Post.

Podľa ich odhadov Samsung predal v prvých 6 mesiacoch roka 13,5 milióna kusov smartfónov Samsung Galaxy S21. V porovnaní so sériou Galaxy S20 ide približne o 20-percentný pokles. V kontraste s modelmi Galaxy S10 je objem predaja dokonca takmer polovičný.

Správa prichádza iba pár dní po tom, ako firma Strategy Analytics odhadla, že výrobca Xiaomi predal v Európe v 2. štvrťroku viac smartfónov ako Samsung, čím sa stal trhovým lídrom.

Podľa Strategy Analytics nie je uspokojivý ani výtlak Samsungu v kategórii 5G smartfónov. Samsung bol v roku 2019 jednou z prvých firiem, ktoré priniesli na trh smartfón s 5G pripojením. Za konkurenciou však zaostáva.

galxy s21 ultra
Samsung Galaxy S21 Ultra

Na celosvetovom trhu s 5G smartfónmi mu patrí 4. miesto s podielom 12,5 %. Firmu predbehli Vivo (podiel 14,3 %), OPPO (podiel 15,8 %) a, samozrejme, Apple (29,8 %). The Elec uvádza, že neuspokojivé výsledky podnietili vedenie Samsungu k tomu, aby začalo príčiny tohto stavu skúmať. Kontrola by mohla vyústiť do komplexného auditu celej mobilnej divízie.

Silnejšia konkurencia

Analytici špekulujú, že záujem o smartfóny Galaxy S klesá kvôli silnejúcej konkurencii. Portfólio ostatných výrobcov je v súčasnosti relatívne bohaté a kvalitné. Hlavné čínski producenti zákazníkom ponúkajú smartfóny najvyššej triedy, ktoré sú neraz lacnejšie ako vlajkové lode renomovaných značiek.

Za nižšiu cenu však výrazne horšie vlastnosti nedostanú. Výkon, zobrazovacie schopnosti alebo úroveň fotoaparátov je neraz veľmi podobná, ako nie rovnaká. Otrasy v predajných výsledkoch mohli spôsobiť aj problémy v dodávateľskom reťazci, kde prebieha boj o polovodičové súčiastky.

Niektorí výrobcovia sa mohli, napríklad vďaka efektívnemu predzásobeniu, so situáciou v dodávateľskom reťazci vysporiadať lepšie ako iní.

Novú generáciu smartfónov Galaxy S22 by sme mali spoznať v obvyklom termíne, začiatkom budúceho roka. Povráva sa, že Samsung staví karty na prepracovaný procesor Exynos a grafiku od AMD s RDNA 2 architektúrou. Nový grafický čip by mal byť o rovných 30 % výkonnejší ako súčasné riešenie obsiahnuté v čipsete Exynos 2100 (GPU Mali).

Optimisti dokonca hovoria, že grafika AMD prekoná aj GPU čip Adreno v ešte nepredstavenej sade Snapdragon 898 od Qualcommu. Najbližšie nás však čaká premiéra skladacích smartfónov a hodiniek s WearOS, ktorá prebehne budúci týždeň, 11. augusta.