Firefox v priebehu 3 rokov prišiel o takmer 50 miliónov užívateľov

Na trhu si pripisuje 3,45-percentný podiel.

Mozilla Firefox si kedysi držal status jedného z najväčších a najpoužívanejších internetových prehliadačov. Žiaľ, dnes je tomu inak. Ešte koncom roku 2018 Firefox aktívne každý mesiac používalo približne 244 miliónov ľudí. Do druhého kvartálu 2021 toto číslo spadlo na 198 miliónov. To znamená, že prehliadač v priebehu len troch rokov prišiel o takmer 50 miliónov aktívnych užívateľov, píše TechSpot.

Čo sa týka podielu na trhu, podľa StatCounter si Firefox aktuálne pripisuje 3,45-percentný podiel, a to naprieč PC, smartfónmi a tabletmi. Aj napriek tak nízkemu percentu sa však stále nachádza na tretej priečke, hneď za Safari s 18,65-percentným podielom. Najväčším hráčom na trhu je Chrome od Google, ktorý sa chváli neuveriteľným 65,18-percentným podielom na trhu. Keď sa pozrieme opačným smerom, tesne za Firefox sedí Microsoft Edge s 3,41-percentným podielom.

Firefox kedysi patril medzi špičku. Čo sa stalo?

Nie vždy na tom bol Firefox tak biedne. Ešte v roku 2009, presne 7 rokov od jeho vzniku, sa prehliadač tešil skutočne obrovskej používateľskej základni, ktorá išla ruka v ruke s veľkým vplyvom na trhu. V tom čase si pripisoval až 32-percentný podiel. Najpoužívanejším prehliadačom bol Internet Explorer, ktorého podiel presahoval 50 percent. V roku 2013 sa však veci začali meniť k horšiemu. Práve vtedy totiž začal napredovať konkurenčný Google Chrome. Žiaľ, Firefox mu nestačil stíhať.

Boj na trhu s prehliadačmi nikdy nekončí. Každý tím neustále vyvíja nové a nové funkcie, ktorými chce prekonať ponuku svojich konkurentov. Preto sú internetové prehliadače každú chvíľu bezpečnejšie a rýchlejšie. Pre Firefox to však tak úplne neplatí. Prehliadač sa neteší toľkým aktualizáciam ako niektoré iné, úspešnejšie platformy. Dôvodov je však rozhodne viac.

Ktorý prehliadač používate najradšej vy? Dajte nám vedieť v diskusii nižšie.