atlas

Saltá, skoky a otočky: Humanoidný robot Atlas sa predvádza v novom videu

Zatiaľ najkomplexnejšia choreografia.

Spoločnosť Boston Dynamics po istom čase vyrukovala s novým videom, v ktorom predvádza schopnosti svojho humanoidného robota menom Atlas. Naposledy sme ho videli v koncoročnom videu, kde si zatancoval s robotickým psom menom Spot.

Boston Dynamics v rámci najnovšej ukážky schopností pustil robota Atlas na prekážkovú dráhu, kde predviedol mimoriadne agilnú gymnastiku. A nebol v tom sám, spoločnosť mu robil ešte jeden Atlas. Skoky, otočky, salto vzad… Niektoré pohyby vyzerajú naozaj prirodzene a ľudsky.

Podobne ako predchádzajúce videá, aj to aktuálne je pôsobivé a pre niektorých možno aj trochu desivé. Diváci obávajúci sa „vzbury strojov“ však strach mať nemusia. Zložitú choreografiu si robot nevyrobil sám. Inžinieri ho musia pre takýto účet naprogramovať, otestovať a vyladiť, čo je zložitý proces.

atlas
Foto: Boston Dynamics

Spoločnosť preto zverejnila ešte jedno video zo zákulisia, v ktorom ukazuje, ako príprava robota prebieha. Na rozdiel od prvého videa v ňom môžete vidieť, ako Atlas niekoľkokrát zlyhal a spadol. Aj v tomto smere ale nastal pokrok.

Robot Atlas bol v predchádzajúcich ukážkach schopností v podstate „slepý“. Jeho pohyby boli presne naprogramované pre konkrétny typ prostredia. Ak sa prostredie zmenilo, robot si s tým poradiť nevedel. V aktuálnej demonštrácii sa už robot spoliehal na vlastné vnímanie.

Svoje správanie do určitej miery prispôsobil tomu, čo videl. Inžinieri tak nemuseli pohyby robota programovať špeciálne pre každú platformu alebo prekážku, vysvetľuje firma vo svojom blogu.

Robot Atlas nie je komerčným produktom, ale výskumnou platformou. Inžinieri sa pomocou neho snažia vyvinúť dokonalejšie systémy riadenia a vnímania. „Na praktickej úrovni je to platforma, na ktorej môžeme vykonávať výskum a vývoj,“ hovorí Benjamin Stephens, vedúci pracovník Boston Dynamics.

Čerstvý parkour robota Atlas si môžete pozrieť vo príspevku nižšie. Hneď pod ním nájdete video zo zákulisia.