Microsoft modernizoval aplikácie pre Windows 11: Pozrite, aké nás čakajú zmeny

Predovšetkým nový dizajn, ktorý nádherne ladí s vizuálom uplatneným naprieč celým operačným systémom.

Microsoft včera oznámil príchod čerstvých aktualizácií pre natívne aplikácie zabudované v novom OS Windows 11. Čo prinášajú? Predovšetkým nový dizajn, ktorý nádherne ladí s vizuálom uplatneným naprieč celým operačným systémom. Konkrétne je reč o aplikáciách Kalkulačka, Pošta, Kalendár a Nástroj na vystrihovanie. O novinke informuje server Digital Trends.

Windows 11: Nástroj na vystrihovanie

Dlhoroční užívatelia Windows 10 vedia, že Microsoft už nejaký ten čas sľubuje, že Nástroj na vystrihovanie sa bude “sťahovať do nového domova”. Panos Panay, produktový riaditeľ spoločnosti, dokonca minulý týždeň poskytol prvý náhľad na modernizovanú verziu Nástroja na vystrihovanie.

Vyzerá to, že Microsoft spojil tradičný Nástroj na vystrihovanie a Snip & Sketch do jednej spoločnej aplikácie. Tá sa po dizajnovej stránke vyznačuje predovšetkým zaoblenými rohmi, pričom spustiť ju bude možné v tmavom i svetlom režime.

Čo sa týka funkcionality, Microsoft pri novom nástroji kladie väčší dôraz na ovládanie dotykom. Spoločnosť však dodáva, že ak má užívateľ stlmené upozornenia či aktivovaného Asistenta pre lepšie sústredenie, nebude upozornený, keď vytvorí snímku obrazovky. Sľubuje, že táto chyba bude odstránená s príchodom ďalšej aktualizácie.

Aplikácia sľubuje podporu pre príkaz Win + Shift + S, ktorý slúži na vytvorenie snímky obrazovky. Taktiež sa máme dočkať novej karty pre nastavenia. Samozrejme, prítomné sú všetky možnosti pre úpravu snímok, vrátane anotácii či orezávania.

Windows 11: Kalendár a Pošta

Aplikácie Pošty a Kalendára ostanú v rámci funkcionality nezmenené. Čo sa týka dizajnu, Microsoft uplatnil podporu pre Fluent Design a taktiež témy. Aj v tomto prípade sa dočkáme zaoblených rohov, ktoré ohraničujú okno s pomerne čistým, možno až minimalistickým dizajnom, ktorý spríjemní ako písanie a čítanie e-mailov, tak aj zapisovanie či vytváranie udalostí v kalendári. Obidve aplikácie aj naďalej ostávajú oddelené od Outlooku, čiže ich podpora bude v budúcnosti vyzerať rovnako ako vyzerala doteraz.

Windows 11: Kalkulačka

Na záver tu máme aplikáciu Kalkulačka, pri ktorej budú mať užívatelia možnosť aplikovania rôznych motívov. Tieto motívy pritom nemusia súladiť s motívom nastaveným vo Windows 11, podobne ako pri Nástroji na vystrihovanie. Ďalšiu podobnosť s týmto nástrojom nájdeme pri citeľne väčšom dôraze pre ovládanie dotykom.

V rámci funkcionality sa dočkáme viacerých režimov. Okrem štandardného a vedeckého tu nájdeme aj programátorský režim, ktorý je určený, pochopiteľne, pre programátorov. K dispozícii bude aj možnosť vyobrazovania rovníc na grafe či prepočítavania mien.

Windows 11: Prvé kroky

Microsoft spustil prvú verziu Windows 11 v júni. Vášniví fanúšikovia tak získali možnosť prebádať neznáme zákutia a otestovať novinky, ktoré si pre nás softvérový gigant v plnej verzii chystá ku koncu tohto roka. Samozrejme, táto verzia je ešte ďaleko od dokonalosti, no Microsoft postupne vydáva aktualizácie, ktoré nielen opravujú existujúce chyby, ale často aj pridávajú nové funkcie a možnosti.