Xiaomi má vlastného robotického psa. Volá sa CyberDog a stojí len niečo vyše 1 300 €!

Dostupné je dokonca aj prvé video, ktoré nám ponúka akýsi prvý náhľad nielen na dizajn, ale aj funkcie či schopnosti, ktorými bude CyberDog disponovať.

Čínsky výrobca spotrebnej elektroniky, Xiaomi, rozširuje svoje portfólio o ďalší zaujímavý produkt. Tentokrát však z trochu iného súdka, nakoľko sa predmetný produkt zaraďuje do odvetvia robotiky. Presne tak – Xiaomi má vlastného robotického psa menom CyberDog.

Robotický pes svojou konštrukciou náramne pripomína robotického psa od Boston Dynamics. Dostupné je dokonca aj prvé video, ktoré nám ponúka akýsi prvý náhľad nielen na dizajn, ale aj funkcie či schopnosti, ktorými bude CyberDog disponovať. Upozornila naň publikácia Digital Trends.

Zdroj: Xiaomi

Ukážka vyzerá priam ako vystrihnutá zo sci-fi filmu. CyberDog sa nachádza vo vnútri moderného high-tech laboratória, kde je prvýkrát privedený k životu. Okamžite sa pustí do skúmania svojho okolia, pričom pár sekúnd na to začne predvádzať niekoľko manévrov, medzi ktorými je aj salto vzad. To je však na videu ukázané len do polovice (z neznámeho dôvodu).

CyberDog je podozrivo lacný. To však rozhodne neznamená, že bude mať nižšie kapacity

Aké sú ciele? Xiaomi plánuje spočiatku vyrobiť 1 000 modelov, ktoré poputujú do rúk vývojárov. Ich úlohou bude pokúsiť sa robotického psa naučiť čo najviac trikov, manévrov a iných “zručností”. Hoci ho nebudú mať zadarmo, jeho cena je prekvapivo nízka. Za jeden model si Xiaomi vypýta 9 999 čínskych jüanov, čo v prepočte vychádza na približne 1 314 eur. Áno, všeobecne sa toto číslo nedá označiť ako nízke, no pri pohľade na to, o akú technológiu ide, je to naozaj až podozrivo málo. A navyše, “konkurenčný” robotický pes od Boston Dynamics prišiel s cenovkou až 74 500 dolárov (cca 63 470 eur).

Nižšia cenovka v tomto prípade rozhodne neznamená, že CyberDog bude mať aj nízke kapacity. Práve naopak. Vývojári, ktorí si ho zaobstarajú, budú mať k dispozícii kopu spôsobov, akými sa s ním budú môcť zabaviť. Robotický pes od Xiaomi je vybavený sadou senzorov, kamier, portov a motorčekov, ktoré dohromady poskytujú možnosť vykonávania rôznych manévrov (viď. salto vzad na videu).

Zdroj: Xiaomi/Digital Trends

A nakoľko ide o inteligentnú technológiu, výrobca nezabudol ani na implementáciu podpory pre ovládanie hlasom, respektíve schopnosti počúvať príkazy, pričom ovládanie môže prebiehať aj prostredníctvom príslušnej aplikácie v smartfóne. Čo sa týka rýchlosti, CyberDog dokáže prejsť maximálne 3,2 m/s.

Je ešte príliš skoro na pochvaly či kritiku. CyberDog má pred sebou ešte dlhú cestu, než sa dopracuje na trh ako dostupný produkt. Potenciál tu však rozhodne je, už s ním len správne naložiť.