Microsoft Windows 365 OFICIÁLNE: Operačný systém v prehliadači na akomkoľvek zariadení!

Aj na iPadoch či Macoch.

Microsoft oficiálne predstavil svoju novú službu Windows 365. Jednoducho povedané, táto služba umožňuje spustiť operačný systém Windows na akomkoľvek zariadení, a to prostredníctvom webového prehliadača. O novinke informuje server 9to5Mac.

Služba má byť najskôr dostupná len pre firmy a podľa všetkého aj SZČO. Do tejto skupiny tak spadajú všetky subjekty od samostatne zárobkovo činných osôb až po gigantické spoločnosti. Je však vysoko pravdepodobné, že platforma bude v budúcnosti dostupná aj pre bežných užívateľov.

Zdroj: Microsoft

Windows 365 spustí virtuálny PC, môžete si nastaviť aj veľkosť RAM a úložiska

Nakoľko je reč o službe od Microsoftu, funguje na báze cloudu. Windows 365 vytvorí akýsi virtuálny počítač, ktorý sa správa takmer rovnako ako bežný stolný počítač či notebook. Okrem iného si v prostredí tohto virtuálneho PC nastaviť aj množstvo RAM (napr. 16 GB) a úložiska (napr. 512 GB).

Cloudový počítač priebežne ukladá všetok postup na cloud. V praxi to znamená, že ak napríklad pracujete na firemnom počítači, no chcete si časť práce dokončiť aj doma, môžete. Po príchode domov zapnete váš osobný počítač či tablet a môžete pokračovať presne tam, kde ste prestali. Virtuálne rozhranie Windows je dokonca možné spustiť aj cez iPad či Mac.

Zdroj: Microsoft

Microsoft samozrejme myslel aj na bezpečnosť, čo je dôvod, prečo Windows 365 vyžaduje niekoľkofaktorovú autentifikáciu, pričom všetky dáta sú poctivo šifrované. A keďže gigant postavil službu na platforme Azure Virtual Desktop, administrátori spoločnosti môžu sledovať všetky cloudové počítače v priestoroch svojej organizácie.

TIP REDAKCIE
Krádež skončila tragicky: 19-ročný Slovák chcel ukradnúť elektrické káble, tie boli pod napätím

Windows 365 má byť dostupný od 2. augusta. Zozačiatku bude k dispozícii len verzia Windows 10, no neskôr bude možné prejsť na Windows 11. Podporované pritom majú byť všetky nové zaužívané prehliadače, a to aj na zariadeniach s Androidom, iPadOS či operačným systémom Linux.