facebook

Vakcína od Pfizeru má byť menej odolná voči Delta variantu COVID-19. Dokáže však zabrániť ťažšiemu priebehu či úmrtiu

Štúdia sledovala účinnosť mRNA vakcín medzi januárom a júlom. Všetky vakcíny majú byť schopné ochrániť zaočkovanú osobu pred ťažkým priebehom ochorenia a aj úmrtím, dokonca aj pri variante Delta. Nie sú však rovnako efektívne.

Aktuálne sa vakcína proti koronavírusu od spoločnosti Pfizer zaraďuje medzi najefektívnejšie. Nová štúdia však naznačuje, že jej účinnosť výrazne klesá pri kontakte s novým variantom Delta, ktorý už niekoľko týždňov naháňa hrôzu mnohým odborníkom. Upozornila na ňu publikácia Business Insider.

Štúdia sledovala účinnosť mRNA vakcín medzi januárom a júlom. Všetky vakcíny majú byť schopné ochrániť zaočkovanú osobu pred ťažkým priebehom ochorenia a aj úmrtím, dokonca aj pri variante Delta. Nie sú však rovnako efektívne.

Vakcíny od Pfizeru a Moderny efektívne chránia proti koronavírusu. Počas sledovaného obdobia nebolo zaznamenané žiadne úmrtie

Základným zdrojom údajov pre novú štúdiu mali byť PCR testy z pracovísk Mayo Clinic Health System v Minnesote, Wisconsine, Arizone, Floride a Iowe. Účelom bolo nájsť špecifické prípady ochorenia koronavírusom. Ako vzorka poslúžilo 35 902 osôb zaočkovaných vakcínou od Moderny a 37 573 osôb zaočkovaných vakcínou od spoločnosti Pfizer. Približne 40 % z týchto skupín mali tvoriť osoby staršie ako 65 rokov.

Zistilo sa, že vakcína od Moderny je efektívna na približne 86 %, zatiaľ čo vakcína od Pfizeru na zhruba 76 %. Obidve vakcíny boli vysoko efektívne aj proti hospitalizácii (91,6 % pri Moderne a 85 % pri Pfizeri) či hospitalizácii na jednotke intenzívnej starostlivosti (93,3 % pri Moderne a 87 % pri Pfizeri). Počas sledovaného obdobia nebolo zaznamenané žiadne úmrtie.

TIP REDAKCIE
Zelená doprava na Slovensku: Na ceste sú ďalšie vodíkové autobusy!

Účinnosť vakcín proti Delta variantu je nižšia, pri Pfizeri klesla až na 42 %

Bodom zlomu bol príchod júla, kedy sa začal výrazne šíriť nový variant Delta. Len v štáte Minnesota si mal tento variant pripisovať až 70 % prípadov nákazy koronavírusom. V tomto mesiaci klesla účinnosť oboch sledovaných vakcín. Pri Pfizeri efektívnosť klesla na 42 %, pri Moderne na 76 %. Štúdia však neuvádza, či bol tento pokles zaznamenaný z toho dôvodu, že vakcíny postupne strácajú účinnosť, alebo kvôli agresívnejšiemu variantu. Vo výsledku však môžu byť dôvodom obe možnosti, k čomu sa prikláňa aj vedúci autor štúdie, Venky Soundararajan. Presnú odpoveď by mala poskytnúť nadväzujúca štúdia.

Iná štúdia z Veľkej Británie, ktorá bola publikovaná minulý mesiac, však tvrdí niečo iné. Uvádza sa v nej, že pri pacientoch, ktorí boli aspoň dva týždne zaočkovaní oboma potrebnými dávkami vakcíny od Pfizeru, bola proti variantu Delta zaznamenaná účinnosť až 88 %.

Business Insider kontaktoval oboch výrobcov vakcín, no tí sa zatiaľ k záležitosti nevyjadrili. Pfizer však údajne plánuje vyvinúť novú vakcínu určenú špecificky proti variantu Delta. Aby ju však spoločnosť mohla priniesť na trh, potrebuje povolenia od regulačných orgánov, a to niečo trvá.