ios 15

iOS 15 obsahuje šikovnú funkciu: Z fotiek odstráni neželané odlesky

Fotografie by už nemali špatiť zelené pruhy a bodky.

Operačný systém iOS 15 bol predstavený pred dvoma mesiacmi. Pre podporované zariadenia bude k dispozícii na jeseň, používatelia a vývojári môžu v súčasnosti pracovať s jeho beta verziou. A práve v 4. vydaní testovacej verzie sa podarilo nájsť malú, no osožnú funkciu.

Všimli si ju tvorcovia fotografickej aplikácie Halide, detaily zverejnili na Twitteri a fóre Reddit. iOS 15 dokáže z fotografií zhotovených iPhonom automaticky odstrániť odlesky objektívu, ktoré vznikajú pri fotení v protisvetle, pouličného osvetlenia, okien a podobne.

S nevzhľadnými odleskami sa asi najčastejšie stretávajú používatelia nových smartfónov iPhone. Na diskusnom webe Apple sa nachádza niekoľko príspevkov, v ktorých sa používatelia na tento neduh poukazujú.

ios 15
Foto: Halide
ios 15
Foto: Halide

Apple sa tento problém očividne rozhodol riešiť. Čo nezvládne hardvér, opraví softvér. Odlesky sa z fotografie odstránia pri následnom spracovaní obrazových informácií. Pri fotografovaní sú stále vidieť v hľadáčiku.

Zlepšenie ale nebude k dispozícii pre všetkých. Podľa reakcií používateľov sa týka smartfónov iPhone XS, iPhone 11 a iPhone 12. Niektoré funkcie operačného systému iOS 15 si vyžadujú procesor A12 Bionic alebo novší. Platiť to bude zrejme aj pre automatické odstraňovanie odleskov.

Aktualizácia na iOS 15 bude dostupná niekedy v budúcom mesiaci, respektíve začiatkom jesene. Nainštalovať si ju budú môcť používatelia zariadení iPhone 12 a iPhone 11, ‌modelov iPhone‌ XS, ‌iPhone‌ XS Max, iPhone XR, ‌iPhone‌ X, ‌iPhone‌ 8, ‌iPhone‌ 8 Plus, iPhone‌ 7, ‌iPhone‌ 7 Plus, ‌iPhone‌ 6s, ‌iPhone‌ 6s Plus, ‌iPhone SE‌ (1. a 2. generácia) a iPod Touch (7. generácia).