Apple vraj čoskoro predstaví nový Mac mini, poženie ho špičkový čipset M1X

Chystaný “mini” desktop od Apple sa však nebude vyznačovať len novým a tým pádom výkonnejším čipsetom. Technologický gigant má taktiež chystať aj úplne nový dizajn, ktorý užívateľovi, okrem iného, ponúkne aj viacero portov pre zapojenie periférií.

Apple pre tento rok zrejme chystá o trochu viac produktov, než sa predpokladalo. Podľa najnovšej správy od Marka Gurmana z Bloomberg má technologický gigant v najbližších mesiacoch predstaviť aj vylepšený Mac mini, ktorý bude poháňať zatiaľ nepredstavený čipset M1X. O novinke informuje server iMore.

Chystaný “mini” desktop od Apple sa však nebude vyznačovať len novým a tým pádom výkonnejším čipsetom. Technologický gigant má taktiež chystať aj úplne nový dizajn, ktorý užívateľovi, okrem iného, ponúkne aj viacero portov pre zapojenie periférií. Gurman tvrdí, že by sa nám mal odhaliť v priebehu nasledujúcich mesiacov, a teda nie je vylúčené, že ho Apple stihne predstaviť ešte tento rok.

Apple minulý rok predstavil prvý Mac mini s vlastným čipsetom, menovite M1. Pôvodne mal Mac mini slúžiť predovšetkým na jednoduchšie, respektíve menej náročné úlohy. Ľudia ho však stále častejšie využívajú aj na úkony, ako je napríklad úprava videa, a to sa za menej náročnú úlohu rozhodne považovať nedá. Aj preto si Apple ponechával v zálohe model s procesorom od Intelu.

Apple chystá M1X, nový špičkový čipset pre vlajkové produkty

Tento rok sa to však zmení, a to práve vďaka novému čipu M1X, ktorý má ponúknuť vyššie kapacity nielen v rámci CPU, ale aj GPU. Apple totiž má mať v pláne zamerať sa aj na oblasť gamingu, v ktorej produkty od Apple, minimálne čo sa počítačov týka, vždy výrazne zaostávali. To však nie je dobrá správa len pre hráčov. Výkonnejší grafický procesor nepochybne ocenia aj vášniví videoeditori či profesionálni grafici.

Ďalšou dobrou správou je, že čipset má byť osadený aj do nadchádzajúcich modelov MacBook Pro. Tie údajne prídu dvoch veľkostných variantoch, jeden s uhlopriečkou 14″ a druhý s uhlopriečkou 16″. Apple má pri oboch verziách použiť špičkový mini-LED displej, ktorý sa nižšou náročnosťou a zároveň vysoko kvalitným obrazom. Obecne však má byť hlavným bodom záujmu dizajn, nie špecifikácie. Telo ponúkne HDMI port aj čítačku kariet, pričom dočkať sa máme aj niekoľkých nových funkcií, aké sme na MacBookoch doposiaľ nevideli.