Žena našla svoje video na stránke pre dospelých. Vyvinula aplikáciu, ktorá má pomôcť ďalším obetiam

Alecto AI.

25-ročná žena z Číny zistila, že niekto bez jej vedomia nahral jej video na stránku pre dospelých. Rozhodla sa tak začať pracovať na aplikácii, ktorá by mohla pomôcť ďalším obetiam podobných podvodov, informuje The Independent.

Žena pôvodne o prítomnosti svojej nahrávky na stránke pre dospelých nevedela. Upozornil ju na to až jej známy, ktorý video objavil. Neniesla to ľahko, avšak namiesto zúfania sa rozhodla z tejto krivdy vyťažiť. Spolu s tímom programátorov začala pracovať na aplikácií s názvom Alecto AI. Pomenovaná je podľa gréckej bohyni hnevu a funguje na báze umelej inteligencie. Tá oskenuje tvár užívateľa a následne hľadá potenciálnu zhodu na internete.

“Kontrola škôd je obzvlášť bolestivá (pre obete). Obsah je zvyčajne umiestnený na rôznych platformách… Tento obsah roztrúsený po celom internete je veľmi náročné vyhľadávať a zároveň sme nútení stále znova a znova prežívať svoju traumu,” uviedla žena pre This Week in Asia. Neželala si byť identifikovaná pod svojím skutočným menom. Namiesto toho požiadala, aby bola prezývaná ako Tisiphone – grécka bohyňa pomsty. “Nemôžeme sa brániť, ak nemáme prístup ku technológii, ktorá nám to umožní.”

Tvrdí, že jej cieľom je vyvinúť aplikáciu, ktorá bude “výkonná, nestranná a súcitná”. Pre publikáciu This Week in Asia ďalej povedala, že existujúce nástroje nie sú pri ženách a ľuďoch, ktorých farba pleti je iná ako biela. Aby sa takýmto problémom vyvarovala, disponuje tímom piatich žien rôznej farby pleti.

Pokúsila sa o samovraždu, nakoniec sa rozhodla využiť svoju traumu v prospech ostatných

Okrem plánov pre svoju aplikáciu sa žena podelila aj o svoje pocity, ktoré prežívala krátko po zistení, že sa jej nahrávka dopracovala na stránku pre dospelých. “Incident sa udiel asi pred siedmimi rokmi. Bola som naozaj mladá, tínedžerka.. Netušila som, že ma ten netvor tajne natáčal, kým som neuvidela svoje video na Pornhube,” povedala Tisiphone.

TIP REDAKCIE
Vyhraj 2x fantastický projektor Samsung The Freestyle: Stačí pozerať livestream Futurestore!

“Bolo to naozaj zdrvjúce. Považujem sa za veľmi silnú a vzdelanú osobu, ale v tom okamihu som sa doslova zastavila a pomyslela som si, že už nemôžem žiť, že už nechcem žiť.” Následne vraj vyliezla na strechu budovy, kde bývala, a pokúsila sa ukončiť svoj život. Ledva prežila. “V tom čase to bol pre mňa jediný spôsob, ako sa z toho dostať, pretože som sa veľmi hanbila a mala som veľký strach. Mala som pocit, že ma zradil celý svet.”

A žiaľ, Tisiphone nie je jediný takýto prípad. Podľa štúdie, ktorá prebehla v roku 2020 v Austrálii, Spojenom kráľovstve a Novom Zélande, sa viac ako jeden z troch ľudí stal obeťou zneužitia. Oproti roku 2016 ide o značný nárast, nakoľko vtedy bol obeťou “len” jeden z piatich.

Čo sa týka Alecto AI, aplikácia by mala byť spustená ešte do konca tohto roka. Spočiatku vraj bude dostupná len pre užívateľov, ktorí budú platiť mesačný poplatok. Tisiphone však verí, že časom bude môcť svoju aplikáciu poskytnúť bez potreby poplatku. Bude to záležať najmä od toho, či sa jej podarí získať sponzorstvo.

“Robíme všetko pre to, aby sme ochránili súkromie užívateľov a zabezpečili, že nebude zneužité nejakou náhodnou treťou stranou. Budeme aj naďalej vylepšovať náš algoritmus, aby sme sa uistili, že vieme ľuďom pomôcť,” povedala Tisiphone.