Samsung Galaxy S22 Ultra vraj napokon neponúkne 200 Mpx snímač. Je to správne rozhodnutie?

Má to svoje výhody.

Asi sa zhodneme, že jednou z hlavných súčastí špičkových vlajkových lodí je fotoaparát, resp. fotoaparáty. Svetové spoločnosti sa každý rok snažia svoje najvýkonnejšie modely vybaviť tými najlepšími objektívmi schopné vyhotoviť tú najkvalitnejšiu snímku či video. Všeobecne platí, že pokrok v oblasti smartfónovej fotografie ide ruka v ruke s pridávaním megapixelov. Je tomu ale skutočne tak?

Čím viac pixelov, tým ostrejší obraz. Aj keď toto tvrdenie by vo všeobecnosti malo platiť, nie je tomu tak vždy. Veľmi dôležitú úlohu totiž zohráva aj softvér, ktorý zastáva úlohu postprodukcie vyhotovených snímok a videí.

Megapixely a kvalita snímok: Je medzi nimi priama úmera?

Existuje kopa smartfónov, ktoré z roka na rok navyšujú počet megapixelov. Najskôr 12 Mpx, potom 48 Mpx, 64 Mpx a napokon aj 108 Mpx. Keď sa však pozrieme na rebríčky najlepších foto smartfónov, zistíme, že tento faktor nezohráva až tak kľúčovú úlohu. Na vrchole renomovaného rebríčku DxOMark sa aktuálne nachádza Xiaomi Mi 11 Ultra s 50 Mpx hlavným snímačom obrazu. Na pomerne vysokých priečkach sa stále drží napríklad aj iPhone 12 Pro Max, ktorý má “len” 12 Mpx hlavný objektív.

A čo taký Galaxy S21 Ultra od Samsungu? Ten sa aktuálne nachádza až na 18. priečke, a to aj napriek tomu, že má 108 Mpx hlavný fotoaparát. Fotí zle? Rozhodne nie, no ide o exemplárny príklad toho, že počet pixelov vždy neznamená kvalitnejší výstup.

Samsung zrejme upustí od 200 Mpx objektívu

Tým môžeme premostiť k hlavnému bodu tohto článku, ktorým je 200 Mpx objektív v Galaxy S22 Ultra, priamom nástupcovi tohtoročnej špičkovej vlajkovej lode, ktorá nedávno získala ocenenie najlepšieho smartfónu na svete.

TIP REDAKCIE
Xiaomi 12 Ultra: Tak šialene gigantický fotomodul na telefón snáď ešte nebol!

Už dávnejšie sa špekulovalo, že Samsung nasledujúci rok použije revolučný senzor s rozlíšením až 200 Mpx. Zrejme sa tak ale nestane. Dočkať by sme sa namiesto neho mali tretej generácie vlastného 108 Mpx objektívu ISOCELL, konkrétne HM3, píše server SamMobile odvolávajúci sa na najnovšie tvrdenie známeho informátora Ice Universe. Juhokórejský gigant vraj aktuálne pracuje na vylepšení výkonu a ďalšej optimalizácii.

Je to správne rozhodnutie? Skôr áno. Objektív s tak vysokým rozlíšením na zadnej strane tak malého zariadenia by musel mať veľmi malé pixely, čo by znamenalo, že by boli schopné pozbierať menej svetla a výsledné snímky by sa vyznačovali výrazným šumom. Videá by utrpeli ešte viac, nakoľko pri nich nefunguje technológia spájania pixelov. Zlou voľbou by však nebol napríklad ani objektív ISOCELL GN2, ktorý aktuálne používa už spomínaný kráľ rebríčku DxOMark, Xiaomi Mi 11 Ultra.

Koniec koncov, vyzerá to, že Samsung sa zatiaľ do bitky o maximalizáciu počtu megapixelov v objektívoch nezapojí. Nikde však nie je napísané, že ďalšie roky tomu bude inak. Možno sa 200 Mpx objektívu dočkáme spolu s príchodom radu Galaxy S23.

Aktuálna cena stále aktuálneho modelu Samsung Galaxy S21 Ultra