nokia xr20

Nokia XR20 oficiálne: Vysoká odolnosť, 3 roky aktualizácií a cena 499 eur

Spoločnosť HMD Global predstavila nový model smartfónu XR20, ktorý je rozhodne zaujímavý. Pozornosť si však nepýta extra vysoký výkon alebo jemná OLED obrazovka s vysokou obnovovacou frekvenciou. Smartfón je postavený tak, aby vydržal dlho.

Nokia XR20 je prvým smartfónom výrobcu s nadštandardnou odolnosťou. Dobre známu odolnosť voči vode a prachu IP68 dopĺňa armádny štandard MIL-STD-810H. Zariadenie môžete umývať mydlom, pod vodou v hĺbke 1 metra vydrží celú hodinu, rozsah pracovných teplôt sa pohybuje od -22 do +55 stupňov Celzia a problém nebudú robiť ani pády z väčšej výšky (1,8 metra).

Nokia XR20 si napriek obrnenému charakteru zachovala relatívne civilný vzhľad, aj keď na konštrukcii vidieť, že bola zhotovená so zreteľom na vyššiu odolnosť. Smartfón je hrubší (10,6 mm), pogumovaný a vyrobený z pevných materiálov. Akceptovať musíte vyššiu váhu na úrovni 248 gramov.

nokia xr20
Foto: HMD Global

Prednú stranu chráni sklo Gorilla Glass Victus, doposiaľ najtvrdšia vrstva z dielne spoločnosti Corning. Obrazovku môžete ovládať aj v rukaviciach alebo mokrými prstami. Na tele smartfónu sa nachádza pár praktických detailov.

Pole okolo fotoaparátu je mierne vystúpené, vďaka čomu sa krycie sklo objektívov tak ľahko nepoškriabe. V hornej časti sa nachádza programovateľné tlačidlo, ktorému môžete priradiť funkciu podľa vlastného uváženia. V spodnom rohu konštrukcie je situovaný otvor pre pútko. Nechýba 3,5 mm konektor, snímač odtlačkov prstov na boku a dobrodružnejšie povahy ocenia integrovaný barometer a 3-osový elektronický kompas.

nokia xr20
Foto: HMD Global

Nokia XR20 sa tiež pýši reproduktormi s audio technológiou OZO. Podľa výrobcu sú tak hlasné, že dokážu konkurovať malým prenosným Bluetooth reproduktorom. S novou Nokiou sa nestratíte ani v tme. Na zadnej strane badať zdvojený LED blesk s vysokou svietivosťou.

Hardvér toho očividne znesie dosť, čo však softvér? HMD Global sľubuje 3 roky aktualizácií operačného systému a 4 roky bezpečnostných aktualizácií. Smartfón je od výroby vybavený systémom Android 11. v čistej forme bez zbytočného balastu. V budúcnosti obdrží aktualizáciu na Android 12, 13 a 14.

nokia XR20
Foto: HMD Global

Špecifikácia rekordy netrhá, používateľ však dostane obstojné „čísla“, ktoré by mali stačiť na všetky bežné operácie. Hráči hier či používatelia bažiaci po 4K videách s plynulejším snímkovaním sa musia poobzerať inde.

  • 171,6 x 81,5 x 10,6 mm, 248 gramov
  • LCD displej, 6,67-palca, FHD+ rozlíšenie, 60 Hz frekvencia, jas 550 nitov
  • Snapdragon 480 s GPU Adreno 619
  • 6 GB RAM, 128 GB úložisko, microSD slot
  • 48 Mpx hlavný fotoaparát s f/1.8, 13 Mpx ultraširoký fotoaparát s f/2.4, (max. FHD video)
  • 8 Mpx selfie kamera
  • 4630 mAh batéria, 18W nabíjanie, 15W bezdrôtové nabíjanie
  • NFC, 5G, WiFi 6, Bluetooth 5.1, GPS, Galileo, Glonass a spol.

Nokia XR20 sa začína na vybraných troch predávať od dnešného dňa za cenu 499 eur. Na americkom trhu sa objaví až koncom augusta, a to s cenou 549 dolárov. Zatiaľ nevieme, či sa bude smartfón predávať aj na Slovensku. Na potvrdenie si musíme počkať.