Letný čas EÚ nezrušila. Hodiny budeme musieť posúvať ešte najmenej 5 rokov

Hodiny si budeme dvakrát ročne prestavovať ešte 5 rokov.

V roku 2018 sa Európska komisia zamyslela nad tým či je letný čas skutočne potrebný. Dvakrát do roka si milióny ľudí musí posúvať ručičky hodín o hodinu dopredu a následne zas naspäť. Bohužiaľ, teraz to vyzerá tak, že z plánov nič nebude. Minimálne v blízkej budúcnosti.

Keď sa Európska komisia začala zaujímať o možnosť zrušenia posúvania hodín, vyzeralo to sľubne. Vytvorila anketu, do ktorej sa zapojilo 4,6 milióna ľudí, z ktorých 84 % označilo možnosť, že sú za zrušenie striedania sa zimného a letného času, pripomenul server VTM.

Prvé problémy nastali vtedy, keď sa malo určiť, ktorý čas by mal ostať. Zatiaľ čo Európska komisia chcela ponechať letný čas, lobisti boli proti a odporúčali zimný čas. Na jednotnej odpovedi sa nezhodli ani členské štáty. Pre EÚ bol ale dôležitý jednotný čas naprieč všetkými krajinami. S príchodom pandémie nového koronavírusu išla otázka zrušenia posúvania času bokom. Pochopiteľne.

TIP REDAKCIE
Zoznam hier na PlayStation Plus: Čo všetko budeme hrať? Je tam toho veľa!

Minimálne ďalších 5 rokov

Diskusie ohľadom tejto problematiky ustali a už sa znovu nerozbehli. Je preto neisté kedy a či vôbec sa k nim poslanci vrátia.

Ako server VTM ďalej vysvetľuje, EÚ sa riadi mnohými zákonmi, medzi ktoré spadá aj určovanie zmeny letného času za zimný a naopak. Tieto dátumy sa pritom určujú na päť rokov dopredu, čo znamená, že minimálne do roku 2026 si budeme hodiny nastavovať rovnako, ako doteraz.

Poslednú marcovú nedeľu si hodiny  posunieme o hodinu dopredu a poslednú októbrovú nedeľu zas o hodinu dozadu. Na zimný čas sa Slovensko presunie 31. októbra 2021.