Európska komisia vyzýva občanov EÚ: Dajte nám vedieť či chcete letný čas alebo nie

Európska komisia nedávno spustila hlasovanie týkajúce sa pokračovania v používaní letného času. Svoj názor im môžeš poslať aj ty!

Európska komisia nedávno spustila hlasovanie týkajúce sa pokračovania v používaní letného času. Vzhľadom na to, že ide o verejné hlasovanie môžeš svoj názor poskytnúť aj ty a pomôcť tak EÚ rozhodnúť sa či letný čas ostane alebo či dôjde k úprave smernice.

Letný čas tento rok platí medzi 25. marcom a 28. októbrom, keď sa ručička hodín posúva o hodinu dopredu. Zimný čas potom sleduje stredoeurópsky čas. Časový posun však ide proti srsti mnohým ľuďom a aj preto sa Európska komisia rozhodla zistiť názor verejnosti. „Spustili sme diskusiu o zmenách letného času aby bolo možné vyhodnotiť či by sa pravidlá mali zmeniť. Dajte nám vedieť váš názor vyplnením online dotazníku dostupného vo všetkých EU jazykoch,“ píše sa v tweete.

Experti sa zhodli: Zmena času je hlúposť

Experti z rôznych akademických sfér sa zhodli na tom, že zmena času zo „zimného“ na letný pre ľudí nie je prínosná. Podľa ich výpočtov stúpa dopyt po elektrickej energii a zmena času môže narušiť cirkadiánny rytmus človeka, čo sa môže pri slabších jedincoch prejaviť na zdraví. Niekoľko štúdií dokonca potvrdilo, že po zmene času stúpa počet samovrážd a srdcových príhod.

Daj EÚ vedieť tvoj názor na letný čas

Naopak, niektoré štúdie preukázali, že letný čas prispieva k blahobytu ľudí tým, že poskytuje o hodinu dlhší čas pre rôzne zdraviu prospešné činnosti. Okrem toho má klesať aj počet lúpežných trestných činov, a to až o 27 %.

Presný počet ľudí, ktorí sú za a proti zmene času známy nie je. Niektoré krajiny ako napríklad Fínsko sú jednoznačne za zrušenie posúvania času. O tom ako je na tom Slovensko môžeme len špekulovať. Tak či onak, dajte nám vedieť v ankete nižšie.

Ako by si naložil s letným časom?

Zobraziť výsledky ankety

Loading ... Loading ...
Total
76
Zdieľaní
Total
76
Zdieľať