super mario 64

Padol nový rekord: Hra Super Mario 64 sa predala za astronomickú sumu

Miliónová méta prekonaná.

V dražbách sa už dávno nenachádzajú iba vzácne autá, hodinky alebo napríklad umelecké diela. Z času na čas sa v aukcii objaví aj hra, za ktorú sú záujemcovia ochotní zaplatiť nemalú sumu. Zberatelia takýchto predmetov ale z peňaženky nevytiahli viac ako 1 milión dolárov, zmenila to až nedávna dražba hry Super Mario 64.

Originálnu a nerozbalenú kópiu hry ponúkol na predaj aukčný dom Heritage Auctions. Super Mario 64 bol titulom určeným pre konzolu Nintendo 64, japonská spoločnosť ho predstavila v roku 1996. Išlo o najpredávanejšiu hru pre túto konzolu.

Zaujímavá bola tým, že išlo o prvú hru zo série Super Mario, ktorá bola dostupná v 3D grafike. Hru vo vynikajúcom pôvodnom stave sa podarilo predať 11. júla za astronomických 1 560 000 amerických dolárov.

hra
Foto: Heritage Auctions

The Verge pripomína, že prepísanie doterajšieho rekordu trvalo len 2 dni. 9. júla totižto Heritage Auctions vydražil nerozbalenú hru Legend of Zelda pre konzoly NES, anonymný zberateľ za ňu zaplatil vtedy rekordných 870 000 dolárov. Hra pochádza z roku 1987 a opäť je pod ňou podpísané Nintendo.

TIP REDAKCIE
HISTORICKÝ OKAMIH: Tesla v sebe ponesie kus Slovenska. Hella začína dodávať kľúčový komponent!
hra
Foto: Heritage Auctions

Vzhľadom na stúpajúci trend je možné, že onedlho budeme svedkami ďalšej rekordnej aukcie, ktorej predmetom bude hra spred niekoľkých rokov či desaťročí. V apríli 2021 sa napríklad vydražila hra Super Mario Bros za 660 000 dolárov, v novembri minulého roka sa podarilo predať kópiu hry Super Mario Bros. 3 za 156 000 dolárov.