motiv ring

Fitbit chystá inteligentný prsteň. Dokáže zmerať tlak aj okysličenie krvi

Pomocou fotodetektorového senzora.

Keď je reč o inteligentných nositeľných zariadeniach, väčšine pravdepodobne hneď napadnú smartwatch či inteligentné fitness náramky. Vyzerá to však, že sa do tejto rodiny postupne začleňuje ďalší typ doplnku, a to inteligentný prsteň. Na jednom takom produkte pracuje už aj spoločnosť Fitbit, informuje server Pocket-lint.

Naznačuje to nový patent, ktorý odhalila publikácia TechRadar. Ten produkt označuje ako “prsteň pre optické monitorovanie biometrických údajov”. Pôvodne bola patentová prihláška podaná ešte v decembri minulého roku, pričom zverejnená bola presne o pol roka neskôr, čiže minulý mesiac.

O čo konkrétne ide? Ako značí popis patentu, reč je o inteligentnom prsteni, ktorý dokáže monitorovať biometrické údaje. Konkrétne sa v tomto prípade hovorí napríklad o sledovaní krvného tlaku a okysličenia krvi. To síce v prostredí nositeľných zariadení nie je nič nové, avšak prsteň na monitorovanie týchto údajov bude používať trochu odlišnú metódu ako inteligentné hodinky či náramky.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Obrovský POZOR! Nové SMS-ky potichu kradnú peniaze, ak máš túto banku, spozorni!

Prsteň od Fitbit bude v meraní biometrických údajov presnejší. Fungovať má na rovnakom princípe ako certifikované zdravotnícke prístroje

Zatiaľ čo hodinky a náramky monitorujú saturáciu krvi prostredníctvom červeného a infračerveného svetla, prsteň by mal pre tento účel používať fotodetektorový senzor. Mal by byť o niečo presnejší než iné alternatívy, nakoľko funguje na rovnakom princípe ako certifikované zdravotnícke prístroje – prstom sa preženie svetlo, ktoré sa na opačnej strane stretne so senzorom.

Inteligentný prsteň od spoločnosti Oura (Zdroj: Oura)

Čo sa týka ďalších schopností, prsteň by mal zvládnuť aj meranie srdcovej frekvencie, krvného tlaku, hladiny glukózy či koncentráciu lipidov. Treba však poznamenať, že aj keď produkt vyzerá veľmi lákavo, stále je všetko len na papieri. Len veľmi malé množstvo patentov sa časom zmení na reálny projekt. Inteligentný prsteň môže (ale aj nemusí) byť jedným z nich.

Aktuálna cena náramku Fitbit Versa 3