V Južnej Kórei majú cyklotrasu uprostred diaľnice. Vďaka solárnym panelom dokáže vyrábať elektrinu

Vyhrávajú šoféri aj cyklisti.

Každý cyklista rozhodne ocení kvalitnú cyklotrasu. Samozrejme, mnohé sa nájdu aj na Slovensku, no určite sa to nedá porovnať s inými, vyspelejšími krajinami s lepšími infraštruktúrami, ako je napríklad Južná Kórea. A tú nespomíname len tak náhodou. V tejto ázijskej krajine totiž vybudovali cyklotrasu, ktorá sa nachádza uprostred diaľnice. Výnimočná však nie len pre svoju polohu.

Cyklotrasa dlhá približne 32 km spája mestá Tädžon a Sedžong. Čím sa odlišuje od ostatných bežných cyklotrás? Po celej dĺžke je pokrytá solárnymi panelmi, ktoré produkujú solárnu energiu a zároveň chránia cyklistov pred horúcimi slnečnými lúčmi, píše publikácia Fast Company. Z bočných strán je chránená pomerne nízkymi bariérami, čo znamená, že cyklisti majú po ceste aspoň ako-taký výhľad.

Trasa sa nachádza uprostred diaľnice, ktorá na každej strane ponúka tri jazdné pruhy. Cestička pod solárnymi panelmi ponúka dva jazdné pruhy, čo znamená, že je pomerne dosť široká, a to aj napriek svojej netradičnej polohe.

TIP REDAKCIE
Eleglide T1: Elektrický horský bicykel s fantastickým 100 km dojazdom!

Vďaka cyklotrase vyhrávajú obidve strany

Cyklotrasa chráni cyklistov pred slnkom, chráni ich pred autami, a navyše produkuje dostatočné množstvo energie, aby dokázala napájať diaľničné osvetlenie či poskytovať energiu nabíjacím staniciam pre elektromobily. Vyhrávajú tak obidve strany – aj bicykle, aj automobily.

Aj keď je tento nápad viac než chvályhodný, nie je zrovna jedinečný. Ešte minulý rok sa v Holandsku spustil program SolaRoad, ktorý nahradil celých 70 m cesty solárnymi panelmi. Tento projekt však vôbec nevyšiel lacno – stál v prepočte 3,16 milióna eur. Asi si teda ani nechceme predstaviť, akých výšok by dosahovala táto čiastka, ak by sa solárnymi panelmi pokrylo celých 20 km juhokórejskej cyklotrasy.