Čína zakazuje deťom hrať online hry po desiatej večer. Takto “chytá” podvodníkov

Čo myslíte? Dalo by sa niečo také nastaviť aj u nás?

Ak ste fanúšikom dlhých herných večerov, určite by ste nechceli bývať v Číne. V novembri 2019 tu totiž vyšiel súbor šiestich usmernení s názvom Oznámenie o zabránení neplnoletým osobám v hraní online hier, ktorým hlavné orgány bojujú proti závislosti mládeže na videohrách. Ako to ale dokážu kontrolovať?

Pravidlá sú nasledovné. Hráči mladší ako 18 rokov majú zakázané hrať online hry medzi 22:00 a 8:00. Obmedzení je však viacero. Počas pracovných dní môžu za obrazovkou stráviť maximálne 90 minút. Cez víkendy a sviatky sa dovolený čas predlžuje na 3 hodiny, píše TechWorm. No to stále nie je všetko. Čo sa týka výdavkov na hry, hráči od 8 do 16 rokov môžu mesačne minúť najviac 200 jüanov (26 eur). Hráči od 16 do 18 rokov môžu minúť dvojnásobok tejto sumy, čiže 52 eur.

Aby dokázala vláda monitorovať, resp. kontrolovať, koľko času maloletí strávia za obrazovkou, je podmienkou, aby sa na online hry registrovali použitím svojho skutočného mena a telefónneho čísla. To však nebolo to najefektívnejšie riešenie. Mnoho mladých totiž pri registrácii použilo identitu svojho rodiča, aby obišli uvalené reštrikcie.

TIP REDAKCIE
Hanba na sto honov: Google Pixel Watch vraj poháňa 4-ročný procesor
Zdroj: Matilda Wormwood (Pexels)

Čína prichádza s tvrdými opatreniami, hráčov bude kontrolovať pomocou rozpoznávania tváre

Museli teda prísť tvrdšie opatrenia. A tie aj prišli, konkrétne zo strany známej spoločnosti Tencent. Tá totižť nasadila technológiu s názvom “Polnočná hliadka”, ktorá bude medzi 22:00 a 8:00 hľadať maloletých hráčov, ktorí sa neregistrovali pod vlastným menom a snažili sa obísť regulácie zo strany štátu. Ako? Pomocou skenovania tváre.

“Účty, ktoré v noci strávia určitý čas hraním hier, budeme kontrolovať prostredníctvom skenovania tváre,” vysvetľuje Tencent. “S každým, kto odmietne alebo neuspeje pri overovaní tváre, sa bude zaobchádzať ako s neplnoletým, pričom dotyčný bude od hry odpojený.”

Spoločnosť spustila test svojej technológie rozpoznávania tváre ešte v apríli tohto roku. Aktuálne ju možno nájsť v prostredí viac ako 60 produktov, vrátane veľmi populárnej hier Honor of Kings a Game for Peace. S postupom času sa dopracujú do ďalších hier.