Chcete starnúť pomalšie? Kastrácia v tom pomôže, zistili vedci

Nie je to úplne ideálne riešenie.

Nový výskum naznačuje, že pre mužov existuje prekvapivo účinný spôsob, ako si predĺžiť život. Pre dosiahnutie požadovaného efektu je však nutné spraviť nemalú obetu, s ktorou sa nestotožní veľa ľudí.

Medzinárodný tím vedecný výskumníkmi z University of Otago na Novom Zélande dokázal, že kastrácia ovčích samcov odďaľuje starnutie DNA a rovnaké princípy by mohli fungovať aj u ľudí, informoval server Futurism.

Chovatelia aj vedci už nejaký čas vedia, že kastrovaní samci oviec žijú v priemere oveľa dlhšie ako ich náprotivky bez zmeny tela. Toto je však prvýkrát, čo sa niekto pozrel na DNA, aby zistil, či aj ona sama starne pomalšie,“ uviedla vo vyjadrení Voctoria Sugrue, hlavná autorka štúdie o výskume uverejnenom v časopise eLife.

Štúdia odkrýva tajomstvá procesov ovplyvňujúcich starnutie DNA. Vďaka špičkovému výskumu sú teraz vedci schopní odhadnúť vek ľudí a iných tvorov len na základe analýzy DNA.

Z DNA zistia presný vek

Vyvinuli sme spôsob merania biologického veku u širokej škály cicavcov – doteraz sme preskúmali viac ako 200 druhov a objavili sme prekvapivé spoločné črty, v ktorých zvieratá starnú. Štúdia o ovciach však bola jedinečná v tom, že špecificky izolovala vplyv samčích hormónov na starnutie,“ povedal Steve Horvath z Kalifornskej univerzity v Los Angeles.

TIP REDAKCIE
RTX 4000: Nová generácia grafík príde skôr. V prvých PC sa môžu objaviť už v júli

Horvath vynašiel „epigenetické hodiny,“ presnejšie biochemický genetický test, ktorý sa dá použiť na meranie veku. Test ukazuje úroveň metylácie, teda biologického procesu, o ktorom sa zistilo, že je kľúčový pre starnutie.

Kastrácia zmení DNA

Prišli sme na to, že samce a samice oviec majú veľmi odlišné vzorce starnutia DNA. Charakteristika DNA vykastrovaných samcov mala veľmi ženské črty na špecifických miestach spájaných so starnutím,“ vysvetlili vedci. Rovnaký princíp podľa vedcov funguje aj u ľudí.

To, že sa vykastrované ovce dožívajú vyššieho veku pozorujú farmári už dlhú dobu. Jednej ovci z Nového Zélandu sa počas svojho života podarilo vyprodukovať až 27 kilogramov rúna. „Shrek,“ ako ho volali, bol vykastrovaný samec, ktorý sa dožil až 16 rokov. Ovce sa v priemere dožívajú o šesť rokov menej.