Po grafikách už nekúpite ani SSD a pevné disky: Môže za to Čína a nová kryptomena Chia

To, že kryptomena Chia, ktorá namiesto výpočtovej sily grafickej karty využíva úložné miesto, spôsobuje problémy, sme informovali už pred pár dňami. Výrobcovia SSD diskov kvôli ťažiarom začali skracovať záručnú dobu a teraz prichádza ďalší problém.

Nová kryptomena spôsobila ošiaľ za úložným priestorom. Čím viac ho máte vo svojom systéme, tým vyššia pravdepodobnosť, že kryptomenu „vyťažíte“. Ľudia tak vo veľkom začali skupovať nielen SSD, ale aj pevné disky. Výrobcovia si zvýšený záujem okamžite všimli, preto im neostalo nič iné ako narýchlo zvyšovať kapacitu fabrík.

K rozširovaniu výrobných kapacít pristúpili spoločnost Wester Digital a Seagate, informoval server Seeking Alpha. Celá sieť Chia sa rozširuje enormným tempom. Zatiaľ čo v máji pozostávala z 13 EB (exabajtov), dnes už je to cez 21 EB. Ide o 10 % kapacity, ktorú vyrobili všetci výrobcovia diskov dokopy. Momentálne to vyzerá tak, že ošiaľ neprestáva a disky sa skupujú rýchlejšie než kedykoľvek predtým.

SSD disky budú drahšie a budú mať kratšiu záruku.
Niektorí výrobcovia začali meniť záručné podmienky.

Trh s kryptomenami je nevyspytateľný, preto môžeme očakávať celkom 3 scenáre. Cena Chia bude pokračovať v raste, čo ešte zintenzívni honbu za diskami, ostane rovnaká alebo klesne. Ak by klesla, situácia by sa mohla vrátiť do normálu. Zatiaľ to tak však nevyzerá a už teraz je možné sledovať následky. Niektoré modely diskov bohužiaľ zdraželi aj dvojnásobne.

TIP REDAKCIE
POZOR: V obchode Google Play sa má nachádzať viac ako 200 škodlivých aplikácií!

Nie všetky SSD a HDD

Dobrou správou je, že na ťažbu Chia nie sú vhodné úplne všetky disky. Modely určené pre bežných spotrebiteľov majú pre potreby ťažiarov príliš krátku výdrž. Každý disk totiž disponuje hodnotou TBW (terabytes written). Ak disk využívate nadmerne, TBW sa vyčerpá rýchlo a zariadeniu sa zníži výkon alebo prestane fungovať úplne. Vhodné sú tak odolné, až priemyselné modely alebo pevné disky (HDD) s obrovskou kapacitou.

K zmene dostupnosti a ceny môže prísť a pravdepodobne aj dôjde aj napriek tomu. Výrobcovia sa budú snažiť pokryť dopyt po drahších diskoch, čím môžu obmedziť výrobu modelov pre bežných ľudí. My ostávame optimistickí a dúfame, že sa situácia s grafickými kartami neprevalí aj na úložisko.