EÚ to chce urýchliť: Autá so spaľovacím motorom zakáže od roku 2035!

Výrobu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov chce, naopak, dostať na 40 % už do roku 2030.

Európska únia sa pripravuje na podanie návrhu toho, aby sa od roku 2035 úplne zastavil predaj automobilov, ktoré nebudú mať nulové emisie. Je to súčasť bezprecedentného plánu na dosiahnutie veľmi ambicióznych klimatických cieľov.

Európska komisia ako regulačný orgán chce do roku 2030 dosiahnuť zníženie emisií nových automobilov o 65 % a od roku 2035 chce dostať emisie z nových automobilov na úplnú nulu. Vyplýva to zo zistení servera Bloomberg News, ktorý sa dostal k jednému z dokumentov, ktorý tento plán potvrdzuje. Súčasťou plánu majú byť aj požiadavky na členské štáty výrazne posilniť infraštruktúru pre nabíjanie elektromobilov.

Všetky opatrenia majú byť predstavené už tento týždeň. Cieľom EÚ je znížiť skleníkové plyny o najmenej 55 % v porovnaní s úrovňou, ktorú štáty vykazovali v roku 1990. Európa sa chce do roku 2050 stať prvým kontinentom na svete s nulovými čistými emisiami, čo bude vyžadovať prepracovanie všetkých oblastí hospodárstva. Najväčšou výzvou je pochopiteľne doprava a priemysel.

Foto: Pixabay

Je to jediná možnosť, tvrdia experti

Nedá sa to obísť, dosiahnuť čistú nulu do roku 2050 znamená ukončiť predaj spaľovacích vozidiel najneskôr do roku 2035,“ povedal Colin McKerracher, vedúci výskumu dopravy.

Nové emisné ciele pre vozidlá by tak boli výrazne prísnejšie než tie, ktoré sú platné teraz. Tie totiž od roku 2030 počítajú so znížením emisií pre osobné automobily o 37,5 %. Osobné automobily sa na celkových emisiách CO2 v EÚ podieľajú približne 12-timi percentami.

Predpokladá sa, že sa automobilky budú len ťažko vyrovnávať s cieľom znížiť emisie až o 60 %, a to aj pomocou plug-in hybridov. Očakáva sa preto, že automobilky stavia na čisto elektrické modely, ktorých uvedenie na trh sa môže zrýchliť.