apple

Spoluzakladateľ Apple, Steve Wozniak, podporuje presadenie práva na opravu

“Je to váš počítač, alebo počítač nejakej spoločnosti?”

Keď sa spomenie právo na opravu, je vysoká šanca, že sa v určitom bode objaví spoločnosť Apple. Práve tá je totiž, i keď nie vo veľmi pozitívnom svetle, vychýrená kvôli svojmu negatívnemu postoju k opravám počítačov a iných zariadení. Aby sme boli konkrétnejší, v tejto oblasti spoločnosť uplatnila mnohé obmedzenia.

Jedným zo spoluzakladateľov dnes veľmi úspešnej a svetoznámej spoločnosti je Steve Wozniak. Ten má však k opravám zariadení úplne iný prístup. Louis Rossmann, ktorý pôsobí predovšetkým na platforme YouTube, je hrdý bojovník za presadenie práva na opravu. Na túto tému požiadal o vyjadrenie aj Wozniaka, ktorý je síce aktuálne veľmi zaneprázdnený, no tvrdí, že toto úsilie plne podporuje. O novinke informuje server 9to5Mac.

“Keby som nevyrastal v otvorenom svete technológií, nemali by sme Apple,” tvrdí Wozniak. “Vtedy, keď ste si kúpili elektroniku, ako sú napríklad televízory alebo rádiá, každá súčiastka bola obsiahnutá na papieri. Úplný open source.” Ďalej pokračoval rozprávaním o tom, aké jednoduché opravy kedysi bývali. Keď sa nejaká súčiastka pokazila, stačilo ju jednoducho vybrať a kúpiť funkčnú náhradu.

Tým premostil k Apple a k tomu, ako spoločnosť pri svojom vzniku pozitívne ovplyvnila vtedajšie otvorené schémy. “Keď som zakladal Apple, nemohol som si dovoliť ďalekopis na vstup a výstup.” Pokračoval tým, že na výstup signálov mohol použiť televízor. “To všetko vypývalo z toho, že ste si mohli veci sami opravovať a upravovať.”

bateria

Apple II prichádzal s kompletnými schémami. Počas prvých desiatich rokov bol jediným zdrojom zisku spoločnosti

Ako príklad použil Apple II, prvý mikropočítač spoločnosti. “Prečo zastavovať komunity ľudí, ktorí si chcú veci opravovať sami? Pozrite sa na Apple II. Dodával sa s kompletnými schémami… Tento produkt bol počas prvých desiatich rokov naším jediným zdrojom zisku.” A skutočne je tomu tak, Apple II sa počas svojej éry predalo približne 6 miliónov kusov. “Je čas lepšie poznať právo na opravu,” povedal Wozniak. “Myslím si, že spoločnosti brzdia toto právo, pretože im to dodáva moc a kontrolu nad všetkým.”

Svoje vyjadrenie zakončil veľmi jednoduchou, no zároveň aj pomerne ťažko zodpovedateľnou otázkou. “Je to váš počítač, alebo počítač nejakej spoločnosti? Zamyslite sa nad tým. Je čas začať robiť veci správne.”

Video, kde všetky tieto vety povedal, nájdete vo videu nižšie. A samozrejme, neostalo bez reakcie. Rossmann reagoval videom na YouTube, v ktorom požiadal o peňažnú podporu kvôli spusteniu svojej iniciatívy.

TIP REDAKCIE
Legendárny Black Mirror sa vracia! Netflix vraj chystá 6. sériu obľúbeného seriálu