sony xperia 5

NÁVOD: Takto jednoducho otestuješ, či je tvoj smartfón odolný voči vode

Zaujímavý nápad.

Používanie smartfónu, ktorý sa pýši odolnosťou voči vode, je praktické. Drahocennú elektroniku nezničí dážď, obliatie rannou kávou ani skok do bazéna, čo je aktuálne najmä teraz, v období dovoleniek.

Smartfóny s vysokou odolnosťou voči vode sú označené certifikáciou IP a príslušným číslom, ktoré zodpovedá úrovni ochrany. Takzvaný stupeň krytia vyjadruje odolnosť zariadenia voči vniknutiu cudzieho telesa alebo kvapalín. Najvyšší možný stupeň je IP69, pri smartfónoch sa zväčša používa IP68 a nižšie úrovne.

Utesnenie smartfónov ale môže časom zlyhať. Stačí, ak vám smartfón spadne na zem, čím sa môže porušiť jeho vnútorná štruktúra. Odolnosť voči vode môže narušiť aj servisný zásah, napríklad výmena prasknutej obrazovky. Ak si chcete overiť, či je váš smartfón stále vodotesný, učiniť tak môžete pomocou bezplatnej aplikácie. Všimol si ju server AndroidPolice.

Vývojár s prezývkou Ray W vytvoril aplikáciu, ktorá vodotesnosť smartfónov s IP ochranou dokáže otestovať. Šikovne využíva senzor barometrického tlaku, ktorým je vybavený takmer každý smartfón vyššej triedy.

Odchýlky v tlaku prezradia, či tesnenie smartfónov s klasifikáciou IP stále plní svoj účel. Aplikácia vyžaduje, aby ste svoj smartfón položili na rovnú podložku, napríklad stôl, a po chvíli zatlačili prstom na obrazovku. Takýmto spôsobom aplikácia odmeria rozdiely v tlaku. Fungovať by mala na akomkoľvek smartfóne s certifikáciou IP.

TIP REDAKCIE
AirPods Pro mali chlapcovi roztrhnúť ušný bubienok: Apple čelí vážnemu obvineniu a ide pred súd
vodotesnost

Samozrejme, aplikácia nie je vedecký zázrak a určite by ste sa na ňu nemali spoliehať. Vývojár za výsledky testovania nezodpovedá. Je však pôsobivé, že funguje relatívne dobre. Dokazujú to reakcie používateľov z fóra Reddit, ako aj autori z The Verge.

Tí pomocou aplikácie otestovali Galaxy Note 20 Ultra, ktorý testom prešiel. Potom však vytiahli zásuvku na SIM kartu a test zopakovali. Aplikácia správne určila, že má smartfón narušenú odolnosť.

vodotesnost

My sme aplikáciu nainštalovali do staršieho smartfónu Mate 20 Pro. Ten ale testom neprešiel napriek tomu, že disponuje ochranou IP68. O chybu aplikácie ísť nemusí, smartfón je po niekoľkých pádoch pekne otrieskaný, čiže jeho odolnosť voči vode už nemusí byť 100-percentná.

Keďže je aplikácia dostupná na stiahnutie zadarmo, pokojne si ju môžete vyskúšať. Nájdete ju TU, v obchode Play. Pokiaľ vás ale nápad vývojára nadchol, podporiť ho môžete drobnou sumou.

Aktuálna cena odolného Samsung Galaxy Note 20 Ultra