V Amsterdame otvorili nový most. Celý bol vytlačený prostredníctvom 3D tlačiarne

Bolo použitých 4 500 kg nehrdzavejúcej ocele.

Vyzerá to, že prostredníctvom 3D tlačiarne bude čoskoro možné vytlačiť takmer čokoľvek. Exemplárnym príkladom je hlavné mesto Holandska, Amsterdam, kde pomocou 3D tlačiarne vytlačili 12-metrový most z nehrdzavejúcej ocele.

Vôbec prvý most vyrobený pomocou 3D tlačiarne, a ešte k tomu nezhrdzavejúcej ocele, vznikol po 4 rokoch plných dôležitých príprav. O jeho konštrukciu sa postarala spoločnosť MX3D, avšak ruku k dielu priložili aj odborníci z Imperial College London. Aktuálne sa nachádza v centre Amsterdamu, konkrétne v oblasti prezývanej “živé laboratórium“, píše SlashGear.

Stav mostu budú sledovať desiatky senzorov

Výtvor tak netradičného formátu si pochopiteľne zaslúži aj adekvátne predstavenie. Most bol verejnosti odhalený za prítomnosti kráľovnej Maxímy. Bude taktiež podliehať priebežnej kontrole, ktorú budú odborníci z Imperial College London vykonávať pomocou rozvinutej siete senzorov umiestnených vnútri objektu. Tieto senzory dokážu monitorovať životnosť mosta v reálnom čase.

Zozbierané údaje odborníci následne prenesú do digitálnej kópie mosta v prostredí počítačovej simulácie. Čím viac dát sa zozbiera, tým lepšie. Ich primárnym účelom je odpovedať na otázku, ktorá sa zaoberá dlhodobým správaním ocele vytlačenej pomocou 3D tlačiarne. Môžu tak výrazne pomôcť pri budúcich projektoch.

TIP REDAKCIE
Elektromobil lacnejší ako spaľovák? Táto automobilka to chce dokázať do 6 rokov!

Tlač mosta trvala 6 mesiacov, minuli 4,5 tony ocele

Celkovo bol proces “výstavby” veľmi náročný, aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať. Samotná tlač mala podľa publikácie Dezeen zabrať približne 6 mesiacov, počas ktorej sa malo použiť 4 500 kilogramov nehrdzavejúcej ocele. Je toho však oveľa viac. Tímu nejaký ten čas zabralo aj fyzické testovanie či vývoj spomenutej počítačovej simulácie.

Keď sa na výsledok pozrieme z väčšej diaľky, zistíme, že most nie je len umeleckým dielom, ale aj dôkazom toho, že 3D tlač objektov môže hrať v budúcnosti stavebníctva významnú úlohu, nakoľko sú efektívne a spotrebuje sa pri nich menšie množstvo materiálu.