Windows 11 má šialené minimálne požiadavky. Prestáva podporovať stovky procesorov!

Chcete Windows 11? Dobre si pozrite či naň máte dosť dobrý procesor.

Microsoft včera predstavil Windows 11 a spolu s ním zverejnil aj minimálne požadované špecifikácie zariadení. Tie sa v porovnaní s Windows 10 výrazne zmenili, preto im venujte náležitú pozornosť. Odteraz už budete potrebovať 64-bitový procesor s najmenej dvomi jadrami a taktom 1 GHz. Okrem toho potrebujete aspoň 4 GB operačnej pamäte RAM a 64 GB disk.

Americká spoločnosť už tradične zverejňuje aj zoznam podporovaných procesorov. Zatiaľ čo uplynulé roky do zoznamu procesory skôr pribúdali, tento rok je to pravý opak. Windows 11 totiž nebude podporovať mnohé modely, ktoré poháňajú nejednu zostavu.

Majte však na pamäti, že ak váš procesor nie je na zozname, neznamená to hneď koniec sveta. Nová verzia operačného systému vám stále môže fungovať a procesor sa dokonca môže dostať na zoznam, akurát trochu neskôr.

Windows 11
11-tka oficiálne nepodporuje Intel čipy 6. a 7. generácie a staršie a dokonca ani sériu Ryzen 1000 a 2000.

Windows 11 a podporované procesory

V zozname sa napríklad nenachádza ani jeden procesor 6. a 7. generácie od Intelu, čo je rozhodne prekvapujúce. Celý zoznam Intel procesorov nájdete tu.

Rozhodnutie nepodporovať Intel procesory 6. a 7. generácie je dôležité a celkom šokujúce. V praxi by to malo znamenať, že Windows 11 nedostane ani Surface Studio 2, ktorý sa na Slovensku predáva od 4 699 €.

TIP REDAKCIE
Apple AirPods 3 lákajú na priestorový zvuk a lepšiu výdrž, ANC však chýba

Majitelia PC zostáv s procesormi od AMD na tom nie sú lepšie. Windows 11 prestáva podporovať procesory série A a FX. Podporované nie sú ani čipy Ryzen 1000 a Ryzen 2000. Au. Celý zoznam podporovaných AMD procesorov nájdete na tomto odkaze.

Windows 11 podporuje aj ARM procesory od spoločnosti Qualcomm. Jediný model, ktorý zo zoznamu vypadol je Snapdragon 835, čo určite nie je prekvapujúce. Celý zoznam podporovaných ARM procesorov nájdete tu.

Či bude Microsoft aktívne blokovať inštaláciu operačného systému na tieto procesory je zatiaľ otázne. Je totiž dosť možné, že inštalácia aj samotný chod systému budú v poriadku. Viac informácií prinesieme hneď, ako to bude možné.

Total
24
Zdieľaní
Total
24
Zdieľať