tesla

Ceny elektromobilov Tesla rastú, Elon Musk ako dôvod udáva problémy v dodávateľskom reťazci

Situácia je vážna, straty celého priemyslu budú obrovské.

Ceny elektromobilov Tesla v poslednom období značne narástli. Elon Musk, šéf svetoznámej automobilky, tento nepríjemný jav zvalil na problémy, ktoré aktuálne trápia dodávateľský reťazec, predovšetkým v oblasti surovín. Túto správu zverejnil včera na Twitteri, informuje server Business Insider.

Musk príspevkom reagoval na kritiku od jedného z užívateľov, ktorému sa nepáčil “smer”, ktorým sa automobilka uberá. Konkrétne mal na mysli zvyšovanie cien a súčasné osekávanie výbavy, ako je napríklad chrbtová opierka pri Model Y.

Konkrétne sa má navyšovanie cien týkať modelov Model 3 a Model Y, píše Electrek. Za posledné mesiace ich cena vzrástla už 5-krát.

Tesla a čipová kríza

Pochopiteľne, rastúce ceny nemá rád žiadny spotrebiteľ. Pre spoločnosť to však zrejme bolo jediné možné a zrejme aj tak trochu nutné riešenie. Technologickým svetom, vrátane automobilového priemyslu, aktuálne zametá čipová kríza (resp. nedostatok čipov), ktorú možno chápať ako jeden z následkov pandémie COVID-19. Tento nedostatok má priemysel v tomto roku stáť až 110 miliárd dolárov (89,9 miliardy eur).

A Tesla nie je výnimkou. Kríza postihuje aj ju, jej očakávania, plány a tiež aj ceny. Elon Musk ešte minulý mesiac prehlásil, že problémy v dodávateľskom reťazci spôsobujú “šialené ťažkosti” a nedostatok čipov ovplyvnil ciele spoločnosti v oblasti výroby. Napríklad lehota dodania Model S Plaid, vôbec najrýchlejšieho elektromobilu z dielne spoločnosti Tesla, sa posunula o celý jeden týždeň, teda na 10. júna.

Financial Times informuje, že automobilka aktuálne rokuje o platbách za dodávky čipov vopred. Ešte minulý rok prehlásila, že si bude vyrábať vlastné batériové články a dokonca zakúpila pozemok v Nevade, aby pre účel výroby batérií mohla ťažiť vlastné lítium.