snapdragon 888 plus

SM8450: Aký procesor poženie budúcoročné vlajkové lode?

Ešte výkonnejší, ešte efektívnejší, ešte úspornejší.

Smartfóny sú každým rokom výkonnejšie a výkonnejšie. Vďačia za to inováciam v oblasti softvéru a novými, rýchlejšími komponentami, medzi ktoré s veľkou váhou spadá aj procesor. Každým rokom nám Qualcomm predstavuje nové čipsety, ktoré udávajú smer na nadchádzajúci rok.

Naposledy sme sa dočkali predstavenia čipsetu Snapdragon 888, ktorý aktuálne poháňa azda všetky vlajkové lode s Androidom. Nájsť ho môžeme napríklad v medzinárodnej verzii radu Samsung Galaxy S21, OnePlus 9 či Xiaomi Mi 11. A musíme uznať, svoju prácu si robí naozaj poctivo, a to ako v oblasti výkonu, tak aj v oblasti energetickej efektivity, resp. šetrnosti k batérii.

Je zrejmé, že nás už čoskoro čaká predstavenie vylepšenej verzie tohto procesora, ktorý posunie latku ešte vyššie, no nie nejak drasticky. To si Qualcomm schováva na koniec roka, kedy ukáže svetu novú generáciu svojho procesora, ktorá poženie drvivú väčšinu vlajkových lodí v roku 2022.

Od predstavenia tohto čipu nás síce delí ešte nejaký ten čas, no už teraz sa začínajú objavovať prvé predpovede informujúce o jeho potenciálnej kapacite či architektúre. S jednou takou predpoveďou prichádza známy informátor Evan Blass, upozorňuje server Android Authority.

Ten sa so svojimi sledovateľmi na sieti Twitter podelil o niečo, čo vyzerá ako kompletné špecifikácie nadchádzajúcej generácie procesora Snapdragon. Tvrdí, že ponesie označenie SM8450. Aktuálny model v podobe Snapdragon 888 má označenie SM8350, čo znamená, že pôjde o jeho priameho nástupcu.

SM8450: Vyšší výkon, rýchlejšie pripojenie a ešte šetrnejší prístup k batérii

Okrem toho uvádza, že nový Snapdragon bude vyrobený prostredníctvom nie 5 nm, ale nového 4 nm procesu, vďaka čomu bude oproti tohtoročnej verzii o poznanie rýchlejší a zároveň aj šetrnejší. Obsahovať by mal nový 5G modem Snapdragon X65, ktorý sa postará o ešte stabilnejšiu 5G konektivitu. Čo sa týka sťahovania, procesor by mal podporovať rýchlosť až 10 Gb/s.

TIP REDAKCIE
Repasovaný iPhone alebo PS5: Orange si k Vianociam pripravil niekoľko noviniek

Vylepšení sa dočkáme aj v oblasti grafického procesora, ktorého úlohu zohrá Adreno 740 za pomoci Spectra 680 ISP. Čo sa týka architektúry, očakávať vraj môžeme jedno hlavné jadro Cortex-X2, dve vysoko výkonné jadrá Cortex-A710 a štyri úsporné jadrá Cortex-A510. Taktiež sa predpokladá, že čip bude používať nový kamerový modul s označením “Leica 1”. To však, pochopiteľne, neznamená, že každý budúci smartfón vybavený týmto procesorom bude používať fotoaparáty od Leica.

Aby sme si to zhrnuli, nadchádzajúci model Snapdragon poskytne skutočne výrazné vylepšenia. Vďaka pokročilejšiemu výrobnému procesu ponúkne ešte vyšší výkon pri ešte šetrnejšom zaobchádzaní s batériou. Ponúkne podporu pre bleskovo rýchle sťahovanie a, na čo rozhodne nesmieme zabudnúť, fotoaparáty s ešte väčším, detailnejším rozlíšením.

Samozrejme, na konečné závery je v tejto chvíli ešte priskoro. Aj keď uvedené špecifikácie pochádzajú od známeho informátora, nič nie je isté až do momentu, kým nám čipset neukáže samotný Qualcomm. Dovtedy môžeme len predpokladať.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať