Nový rekord: Originál slávneho meme “Doge” sa predal za 4 milióny dolárov

wow

Ak patríte medzi mladšiu generáciu, je vysoká šanca, že aktívne sledujete, zdieľate či zverejňujete “memes”. Pre tých, ktorí náhodou nevedia, o čo ide, reč je o vtipných obrázkoch, ktoré sú zvyčajne doplnené rovnako vtipným a trefným popisom. Ich účelom je teda predovšetkým pobaviť.

Niektoré memes sú len krátkodobé a po chvíli na ne internet zabudne. Naopak, niektoré sú doslova nesmrteľné a dokážu nás baviť dlhé roky, a to aj bez akejkoľvek väčšej úpravy. Jedným z nich je napríklad legendárny pes “Doge”, ktorý si za tie roky svojej existencie získal obrovskú masu fanúšikov. Je taký slávny, že po ňom bola pomenovaná aj jedna z kryptomien – Dogecoin.

Doge
Dogecoin

Doge má pre mnohých obrovskú hodnotu, i keď je reč skôr o sentimenálnom type hodnoty. No samozrejme, originálny obrázok musí niekomu aj reálne patriť. Pôvodným majiteľom internetom milovaného Shiba Inu bol Atsuko Sato. Minulý čas bol použitý preto, lebo Sato sa rozhodol vlastnený originál vydražiť. A podľa všetkého učinil správne rozhodnutie.

NFT legendárneho Doge sa vydražil za 1 696,9 ETH

Meme totiž bolo zakúpené užívateľom známym ako @pleasrdao, a to za 1 696,9 ETH (Ethereum), čo v prepočte vychádza na zhruba 4 milióny amerických dolárov (3,3 milióna eur), píše Futurism. Predané bolo ako NFT (non-fungible token) – ide o nezameniteľný kus digitálneho umenia, ktorého vlastníctvo bolo prevedené na inú osobu.

Práve vďaka rastúcej popularite tohto trendu (myslíme NFT) sa aj z takých vecí, ako sú vtipné obrázky, môžu stať horúce komodity s astronomickou hodnotou. Ďalším exemplárnym príkladom je Chris Torres, ktorému sa podarilo predať GIF legendárnej “Nyan cat” za 600 tisíc dolárov (496 tisíc eur).