facebook

Upratovačka si chcela nabiť telefón, tak vypojila chladničku: Pokazilo sa 1 000 dávok vakcíny

Dávky vakcín v rámci humanitárnej pomoci dodalo Rusko.

Kuriózny prípad, ktorý sa v čase boja proti pandémii odohral v Kirgizsku, nemá obdoby. Štát prišiel o 1 000 dávok vakcíny Sputnik V po tom, ako si niekto chcel nabiť telefón, a tak odpojil chladničku, v ktorej boli uložené, informoval francúzsky server Capital s odvolaním sa na agentúru Ouest-France.

Pokazené vakcíny boli súčasťou dodávky 20-tisíc dávok, ktoré Rusko poslalo krajine v rámci rozsiahlej humanitárnej pomoci na boj proti pandémii. Kirgizsko aktuálne používa ruské aj čínske vakcíny. Obyvateľstvo má však preferovať ruský Sputnik V.

K incidentu malo dôjsť ešte v apríli na súkromnej klinike v hlavnom meste Biškek. Úrady o prípade informovali s niekoľkotýždňovým meškaním. Podľa ministra zdravotníctva Alimkadyra Beičenajeva za obrovskú škodu mala byť zodpovedná upratovačka.

Ak je na vine niektorý zo zamestnancov, či už upratovačka alebo niekto iný, klinika za to bude musieť finančne zodpovedať,“ povedal.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Google mal v Rusku vyhlásiť bankrot!
Vakcína
Podobný prípad sa stal aj v americkom Bostone.

Vakcíny sa pokazili už viackrát

Vo svete to pritom nie je prvý prípad podobného mrhania vakcínami. Na klinike v americkom Bostone mal pracovník údržby omylom odpojiť mrazničku, v ktorej bolo uložených 1 900 dávok vakcíny Moderna.

Kirgizsko s pandémiou nebojuje tak, ako by mohlo, pripomína server France24. V apríli minulého roka mal premiér krajiny propagovať koreň lupiny (vlčieho bôbu) ako liek na koronavírus. Výťažok je pritom pre ľudí toxický. Aby o jeho účinnosti presvedčil ľudí, pred novinármi prehltol niekoľko kvapiek. Koreň rastliny obsahuje toxíny, ktoré sú pre človeka smrteľné. Pravidelne sa však používa v tradičnej kirgizskej medicíne.

V krajine od marca, teda začiatku očkovacej kampane, dostalo aspoň prvú dávku vakcíny len 50 000 ľudí.