Viceprezident Apple: Je šokujúce, koľko malvéru je na MacOS, vírus dostala aj moja rodina

Jeho argument použil pri boji proti spoločnosti Epic Games, ktorá chce, aby sa na iOS mohli inštalovať aplikácie aj mimo App Store, keďže macOS to umožňuje.

Po výpovede Craiga Federighiho to vyzerá tak, že Apple nemá tak zabezpečený systém ako sa mohlo zdať. Viceprezident spoločnosti pred súdom povedal, že operačný systém macOS má veľký problém s malvérom. Práve vírusy, malvéry a podobné záškodníctva pritom Apple dlho využíval pri boji proti konkurenčnému Windowsu.

Federighi vypovedal v súdnom procese s tvorcami hry Fortnite, Epic Games, ktorí nie sú spokojní s faktom, že Apple na iPhonoch a iPadoch blokuje inštaláciu aplikácií z tretích strán. Na macOS pritom túto možnosť podporujú.

Fedrighi priznal, že macOS nie je dokonalý a v súčasnosti má problém so škodlivým softvérom, čo Apple považuje za neprijateľné, informoval server Protocol.

Apple MacBook
macOS trpí malvérom. Aj tak je vraj bezpečnejší než Widnows.

Apple je z malvéru na Macu nešťastný

V súčasnosti evidujeme na Macoch úroveň malvéru, ktorú nepovažujeme za prijateľnú,“ povedal Federighi, viceprezident softvérového inžinierstva. „Ak by sme na iPhonoch sprístupnili rovnaký systém ako na macOS, problém by bol oveľa horší,“ povedal. Vo výpovedi tiež spomenul to, ako sa s malvérom na Macu stretla aj jeho rodina, čo považuje za neprípustné.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Variant koronavírusu B.1.1.529 má až 32 mutácií: Európske krajiny zastavujú lety

Apple sa roky chválil tým, že Macy sú výrazne bezpečnejšie než počítače s nainštalovaným Windowsom. Tvrdenie Federighiho je preto mierne šokujúce. Jedným dychom ale dodal, že zabezpečenie na macOS proti malvéru je na oveľa vyššej úrovni než pri Windowse.

Na trhu je vyše desaťkrát toľko majiteľov iOS zariadení, než majiteľov Macov. Viceprezident si preto myslí, že iOS by bol v prípade otvorenia systému oveľa lukratívnejším cieľom pre malvér.

Do akej miery, ak vôbec, poškodilo Federighiho svedectvo reputáciu spoločnosti, sa ešte len uvidí. To, ako rozhodne sudca, je stále otázne. Skúmať pritom nebudú to, či by bola zmena pre Apple negatívna, ale to, aký vplyv by to malo na zákazníkov. Ak negatívny, súd zmenu nenariadi. Ak by to však pre zákazníkov malo pozitívny dopad, je dosť možné, že sa iOS zmení.

Total
9
Zdieľaní
Total
9
Zdieľať